Найбільшим інвестором, який існує сьогодні у курортному Трускавці є ПрАТ «Трускавецькурорт». Найбільшим по об’ємах територій, яку вони займають і по кількості існуючих санаторно-курортних закладів. Водночас це єдиний добувач головного трускавецького багатства – Нафтусі, за якою сюди приїжджають відпочивальники.

Трускавецькурорт – монополіст, який роками використовує природні трускавецькі надра, збагачуючи при цьому виключно власні кишені. Маючи гірничий відвід та ліцензію на видобуток Нафтусі, вони мимоволі стали володарями бювету та трускавецьких джерел. Підприємство роками мало всі умови для успішного ведення бізнесу та й місто при цьому, здавалося б, мало би процвітати. Все майже так і було: бізнес вівся, гроші зароблялись, однак місто від цього практично нічого не отримувало. Санаторії, які колись були перлинами міста-курорту та приваблювали відпочивальників з усієї країни та з-за кордону, роками зношувались та не оновлювались. Бювет та парк ніхто не модернізовував і вони досі нагадують своїм виглядом радянські часи. Роками ніхто з власників та керівників Трускавецькурорту не переймався тим, що буде завтра, ніхто не працював на перспективу, роками із міста просто викачувались шалені гроші.

Сьогодні Трускавецькурорт вже не є ЗАТ-ом, адже його хвацько переоформили в ПрАТ, коли на підприємстві проявились перші результати багаторічного управлінського недбальства. Кількість відпочивальників з року в рік ставала все меншою, санаторії стояли напівпорожніми, персонал почали «плавно» переводити на 0,75, на 0,5, а подекуди й на 0,25 ставки. Потім почався бум із масовими скороченнями: близько тисячі людей залишились без роботи та підтримки з боку профспілкової організації, яка весь час існувала, як виявилось, не задля допомоги їм, а для підтримки авторитарної політики керівництва. І хто би що тоді не кричав, хто чого не вимагав, все було безрезультатно. Питання розкрутили до рівня Києва, але користі з того ніхто з людей не отримав.

Всі роки свого існування на ринку міста “Трускавецькурорт” мав узгоджений меморандум про співпрацю з міською радою. На папері все це гарно прописано в якості того, як налагоджено працюватимуть обидві сторони задля популяризації міста-курорту та приваблення відпочивальників. Однак чи відбувалась така злагоджена співпраця в реальності? Найкращою відповіддю на це може служити занепад та закриття санаторіїв та зменшення відпочивальників у місті.

Сьогодні ситуація із ПрАТом є доволі неоднозначною. Незважаючи на все це, вони й надалі залишаються єдиним видобувачем Нафтусі, їм належить велика кількість санаторних будівель міста і вони, що зовсім не дивує, далі намагаються заробити якомога більше, віддавши при цьому місту якомога менше. А зважаючи на те, що їхні оздоровниці не надто кишать людьми, то вони вирішили застосувати методи економії. І так як допомогти їм у цьому може лише міська рада, то в хід пустили черговий окозамилювальний меморандум про «мегавзаємовигідну» співпрацю з міською радою.

На засіданні земельної комісії депутат міської ради, а по сумісництву посадовець ПрАТу Анатолій Стародуб розповідав про існування меморандуму про співпрацю, згідно з яким проведеться модернізацію бювету, а міська рада отримуватиме долю від видобутку мінеральної води. Дивно було слухати такі слова, знаючи, що роками нічого цього не проводилось.

І ось тепер, тримаючи в руках примірник пропонованого Меморандуму, я вже точно розумію, що сумніви виникали недаремно. Адже це чергова «фількіна грамота», від якої знову не буде ніякої користі. Всі пункти тут нікого ні до чого не зобов’язують, а лише носять рекомендаційний характер. Вони розповідають про те, що могло би бути зроблено, але нікого ні до чого не зобов’язують. Тобто вимагати від ПрАТу виконання інвестиційних зобов’язань не зможе і нова влада.

Попередне скликання депутатського корпусу ради з проблемами проголосувало на сесії встановлення 6%-кової ставки податку для юридичних осіб, які мають землю в постійному користуванні. В тому числі і Трускавецькурорту. Сьогодні, як виявилось, керівництво ПрАТу звертається до влади з проханнями надати їм 50%-ву пільгу. Так як закон не дозволяє робити виключення для окремих підприємств, цю знижку можуть отримати ще “Дніпро-Бескид” та ряд інших підприємств, які користуються землями міста на постійній основі. Та зважаючи на розміри підприємства міський бюджет втратить найбільше саме від знижок ПрАТу.

Однак питання є доволі заплутаним. Адже від 2011 року договір оренди в Трускавецькурорту закінчився і по сьогоднішній день його ніхто не продовжував. В зв‘язку з цим, через відсутність договору оренди, підприємство весь час платило 1%-кову ставку податку, як цього вимагав закон. Тобто місто останні чотири роки втрачало круглі суми, адже могло би отримувати оплату в 3%-вому еквіваленті, який визначений для трускавецьких підприємців. Тому спеціалісти податкової переконують, що навіть 50%-ва знижка і налагоджена оплата зі сторони Трускавецькурорту для бюджету міста буде в рази вигіднішим за те, що є зараз.

Однак інші спеціалісти, як і депутати міської ради, переконані, що ПрАТ в черговий раз хоче використати свої важелі впливу на міську раду та через депутатів просунути ті рішення, які їм будуть вигідні. Адже при отриманні пільги ПрАТ матиме немало-небагато близько 6-ти млн. економії в рік. Тому переконані, що продовжувати договір оренди не “недобросовісним інвесторам” ні в якому разі не можна, натомість треба робити все можливе, щоб змусити їх платити по максимуму.

Чи вийде це у нового депутатського корпусу ради поки невідомо. Однак не варто забувати, що гірничий відвід і ліцензія є лише у ПрАТу, тож поки у трускавчан не буде альтернативного інвестора, “палити гарячку” також не можна. В будь-якому разі підприємство знаходиться на трускавецьких землях і влада мусить шукати важелі впливу на його керівництво та не піддаватись на хитрі пустослівні обіцянки. Адже лише отримавши гарантії того, що буде модернізація бювету, парку та буде налагоджена співпраця, можна говорити про знижки. В іншому ж випадку, депутати знову проголосують за “кота в мішку”, а місто залишиться в програші.

Меморандум, яким він є сьогодні, ніяких гарантій ні нам, ні владі не дасть. Його неодмінно варто редагувати. В соціальних мережах вже почались активні обговорення тексту меморандуму і люди відверто кажуть “якщо влада підпише його в такому вигляді – вона нічим не краща буде від попередньої”. Отож наступний тиждень покаже – яким буде вирішення питань ПрАТу і чи проявить влада тверду позицію у відстоюванні інтересів міста.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
About Author: Fedko Nina