В Народному домі Трускавецької міської ради пройшло обговорення актуальних тем житлово-комунального сектору Трускавця та регіону. На ньому були присутні представники трускавецької влади, депутати Трускавця, Борислава та міський голова Стебника.

Screenshot_8

На зустрічі були також представники державного проектного інституту, облдержадміністрації та експерти-інженери. Головними питаннями, які розглядались сьогодні були: “Стратегія розвитку водопостачання та каналізування міста Трускавця та регіону” та “Перспективний план регіонального розвитку та адміністративної реформи міста Трускавця”.

Інженер Михайло Шарков представив перед присутніми “Інженерну концепцію для розроблення ТЕО по забезпеченні регіону якісною питною водою”. Він виступив із доповіддю та продемонстрував присутнім зображення водозабірних пунктів, які використовуються сьогодні та ті, які можна було б використати в подальшій перспективі.

Присутні на заході люди м’яко кажучи були шоковані представленою концепцією, оскільки вона кардинально відрізняється від того, що має регіон сьогодні. Шарков запропонував відмовитись від всіх тих водозаборів, які виристовує сьогодні Трускавець та Борислав і перейти на одне-єдине джерело постачання води – Стрийське родовище підземних вод. Для цього потрібно буде збудувати насосну станцію та поставити ще один резервуар в Доброгостові.

І, таким чином, вода йтиме до Дрогобича, Трускавця, Борислава, Стебника. І, мабуть, тої ж Східниці. Хоча, якщо врахувати перепад висот між містами (підйом до Східниці), то реалізувати це буде не так вже й просто. Та, інженер запевнив, що такий варіант буде найоптимальнішим для регіону.

Коли із залу посипались запитання щодо включення в розрахунок питного трускавецького озера, то інженер з легкістю видав геніальну відповідь: “Трускавецьке озеро вже вижило себе. Його не варто розглядати. Воно має бути рекреаційним, хай на ньому люди відпочивають”. Руслан Цехмейстер спробував уточнити, на підставі чого були зроблені такі інженерні висновки, на що Шарков відповів, посилаючись на гідрологію.

Схожу долю доповідач спрогнозував і для Бориславських водозабірних станцій (Рибник, Бухів та локальний водозабір “Ріпне”). Про рекреацію не йшлося, однак Шарков заявив, що був на цих заборах і вони перебувають у жахливому стані.

“Там жаби плавають, вони неочищені” – зазначив інженер. Ймовірно через це Шарков пропонує від них відмовитись. І коли присутні пробували переконати доповідача в доцільності існування декількох джерел водопостачання для міста, а не лише одного, інженер в цьому потреби не побачив. Тому продовжував запевняти усіх, що майбутнє – за Стрийським родовищем. “З 37 існуючих там свердловин, зараз діють лише 15-17, вода із них йде на Львів. Однак ще 20 залишаються в запасі і їх можна використати” – зазначив Шарков.

Однак така далекоглядна перспектива звісно ж не може бути для нас даремною. Під реалізацію такого проекту знадобляться шалені кошти, яких наразі ніхто із міст регіону виділити не зможе. Тому координатор “круглого столу” розповів про можливість отримання довгострокового кредиту в міжнародному банку. Розмір його – 400 мільйонів і виплачувати таку суму прийдеться потім ще багато років. Виплата, звісно ж, ляже на плечі людей.

Окремо реалізовувати такий проект водоканалами міст-сусідів не вийде. Тому необхідно буде створювати спільне підприємство на рівні області, яке візьме на себе ці питання. Ось так,в загальному, перед присутніми окреслили майбутню перспективу водопостачання в регіоні.

Однак, якщо деякі пункти концепції є доволі слушними і їх можна використати, як доповнення до існуючої системи водопостачання міста, то загалом вона – м’яко кажучи, дивна. Перше, що застерігає та змушує замислитись – це факт створення спільного підприємства. Сьогодні Трускавець бідкається через те, що Дрогобицький водоканал виступає монополістом. Однак зараз, в концепції, чомусь розглядають варіант створення ще більшого підприємства-монополіста.

По-друге, ця дивна стратегія побудована на схемі повної “перестройки”. Все старе існуюче відкидаємо, а нове – збудуємо, скільки б воно нам не коштувало. Звісно перспектива цілодобового постачання чистої води з підземного родовища є заманливою, але коштуватиме вона нам надто дорого. В той час, як в регіоні є декілька водозабірних пунктів, які можна надалі активно експлуатувати, вклавши певні кошти в очищення водозаборів та модернізацію водогонів. Адже дефіциту води в регіоні ніколи не було, було лише недолуге керівництво місцевими водоканалами.

По-третє, дуже вже підозрілою є ситуація зі створенням спільного підприємства на рівні області. Адже, як підказує досвід попередніх років, в цьому одназначно мають бути зацікавлені певні серйозні особи з області, які побачили в схемі водопостачання Дрогобиччини “золоту жилу”. Інакше таких ініціативних виступів з концепціями сьогодні просто не відбувалося б. Хоча сам розробник інженерної концепції Михайло Шарков, у відповідь на моє запитання хто був замовником її розроблення, сказав не менш дивну річ: “Ніхто не замовляв. Це моя власна ініціатива”. Однак він також зазначив, що голова ОДА Олег Синютка вже з нею знайомий.

Олексій Балицький, побачивши невдоволену реакцію присутніх, запевнив, що питне озеро залишиться питним. “Ми зараз розглядаємо цю концепцію на майбутнє. Всі питання ще обговорюватимуться в міських радах депутатами, будуть створені робочі групи для внесення необхідних коректив чи доповнень. Поки в нас така складна ситуація та борги, Трускавецьке озеро залишатиметься альтернативним варіатом водопостачання в місті” – запевнив він.

Після обговорення питань водопостачання, організатори перейшли до нюансів територіальної реформи, яку потроху почали втілювати. Обговорили питання приєднання сіл до Трускавця та стратегію подальшого розвитку регіону. Присутні депутати брали активну участь в обговоренні та робили слушні доповнення та пропозиції. Всі усвідомлюють, що потрібно мати що запропонувати тим, кого будемо приєднувати до себе, та, водночас, шукати від цього вигоду для самого міста.

Screenshot_7

Представники депутатського корпусу Борислава коротко представили перед присутніми свої напрацювання щодо створення “індустріального парку” в місті, який допоможе ефективно переробляти існуючі запаси газу в електроенергію та тепло, зменшуючи при цьому шкідливі викиди в атмосферу.

Борислав, як індустріальне місто, намагається відновити свою промислову діяльність. А Трускавець, в свою чергу, намагається розширити та збагатити туристичні можливості регіону. Для того, щоб все чітко працювало, регіону необхідно затвердити зональність, щоб чітко було розмежова які зони є житловими, які відпочинковими, а які промисловими. Це також допоможе регулювати та контролювати поверховість забудов в районах міста.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
About Author: Fedko Nina