Всі ми напевно пам’ятаємо час, коли в Україні почали активну фальсифікацію голосування. Рахували, як хотіли, чи то вірніше, як треба було, коли до влади привели Януковича. Тоді, ще в 2004 році, в Україні з’явився і почав часто використовуватись термін “підрахуй”. Головним підрахуєм тоді був Ківалов, хоча з роками число таких “здібних рахувальників” поповнювалось все новими й новими політиками. Зараз, як виявилось, “підрахуї” з’явились і в Трускавецькій раді.

9-та сесія Трускавецької міської ради. Друге пленарне засідання. Голосування щодо включення в порядок денний питання про припинення забору води із питного Трускавецького озера. Рішення на сайті опубліковане не було, однак Юрій Яворський переконує у необхідності його винесення на розгляд “з голосу”. Депутати сперечаються, хтось не хоче підігравати Яворському, хтось просто бачить в цьому пряме порушення регламенту ради.

Однак, під час голосування цього питання, виявилось, що “за” висловились аж 17 депутатів міськради і проект рішення таки включили в порядок денний. Голосували поіменно. Але, саме голосування за прийняття цього рішення в цілому не пройшло, голосів не вистачило.

Screenshot_10

В лічильній комісії знаходяться Андрій Степаненко, Ігор Стасик голова лічильної – Віра Сазонова, яка власне рахує голоси депутатів та фіксує їх в протоколі голосування. Згідно регламенту ради, лічильна комісія здійснює підрахунок голосів та оголошує результати голосування.

До речі, сумніви щодо правильності підрахунку голосів виникали і раніше, однак, лише зараз, через присутність аж трьох (!) помилок в результатах одного рішення, Сазоновій висловили публічні докори. На сесії міськради голова регламентної комісії Святослав Грабовський виступив із зауваженнями з приводу неточностей в протоколі голосування. Коли був піднятий та прослуханий звукозапис голосування, то наявність помилок підтвердилась.

Screenshot_9  Screenshot_11

Віра Сазонова намагалась виправдатись та говорила про те, що це ймовірно механічні помилки, або проекти рішень, які вона підписує після голосування, переплутались. Однак порівнявши протоколи голосувань Грабовський не виявив там жодного з таким голосуванням, тож варіант “переплутала” в принципі відпадає. Тому залишається одне із двох: або Сазонова свідомо прибільшила кількість голосів “за”, або вона справді прорахувалась. Однак, слід зауважити, що лічильна комісія, як і головуючий на засіданні міський голова можуть оголошувати переголосування питання, в разі, якщо лічильна комісія не встигла порахувати голоси, або сумнівається в їх точності.

Своє незадоволення з приводу неправильності голосування висловила і секретар ради Наталія Пономаренко, голосування якої також було вказано неправильно. Окрім її голосу, неправильно зарахували також голосування Грабовського та Савченко. Після цього депутати почали сумніватись та припускати, що такі прорахунки в голови лічильної комісії можуть бути не одиничними.

До речі, фіксувати такі порушення стало можливим лише завдяки тому, що голосування відбувається зараз в поіменному режимі. Бо в разі простого підняття рук, вирахувати потім, хто як голосував та чиє голосування сфальшували було б неможливим.

Цього разу прорахунок Сазонової обійшовся раді лише неприємним інцидентом, адже він сильно не вплинув на результати голосування цього питання. Однак, тепер, я впевнена, міські обранці будуть обережніше ставитись до таких питань та контролювати результати голосування.

Довідка: в разі, коли неточності з голосуванням періодично повторюються, депутати мають право висловити голові лічильної комісії недовіру та переобрати її. В разі сфальшування результатів голосування стратегічно важливих для долі міста питань, голову лічильної комісії може чекати за це навіть кримінальна відповідальність.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
About Author: Fedko Nina