Сьогодні в залі засідань Трускавецької міської ради відбулась зустріч міського голови Трускавця Андрія Кульчинського з представниками громадських організацій міста-курорту. Обговорювали питання створення Трускавецької об’єднаної громади, її можливі межі та перспективи подальшого розвитку.

14694662_1190220191023531_1429042825_n 14696780_1190220274356856_472528140_n

Наразі курортний Трускавець хоче об’єднати навколо себе сім населених пунктів: Станилю, Модричі, Орів, Доброгостів, Уличне, Бистрий та Зимівки. Ідея об’єднання Трускавця з віддаленими селами виникла доволі спонтанно та була ініційована саме сільськими головами, які виявили бажання рухатись разом з містом-курортом. Розглянувши декілька варіантів створення громади, трускавецька влада схилилась саме до такого – великого Трускавця.

14643165_1190220077690209_1190973583_n

“Я багато радився зі спеціалістами, з людьми, які компетентні в адміністративній реформі, розмовляв з депутатами, членами виконкому відносно того, якою має бути Трускавецька громада. Не думайте, що я самостійно вирішував ці речі. Зараз, поки ми ще маємо можливість, в нас є деякий час для роздумів, обговорення, щоб об’єднання було добровільним для всіх і взаємовигідним” – зазначив Андрій Кульчинський.

Тому міський голова ініціював зустріч з громадськими організаціями, задля того, щоб поділитись своїми планами з громадою, вислухати пропозиції та зауваження зі сторони трускавчан та можливо внести якісь корективи в майбутнє об’єднання.

Після доволі довгого монологу Андрія Кульчинського, в якому він ознайомлював присутніх з особливостями створення об’єднаних громад та перспективами, які відкриваються перед вже створеними громадами, присутні мали змогу задавати питання та обмінюватись думками.

В разі створення об’єднаної громади Трускавець чекатимуть нові вибори. В раду увійдуть, окрім депутатів з міста, також обранці від сіл, а у виконком об’єднаної громади автоматично потраплять старости (війти), обрані в селах. Бюджет об’єднаної громади формуватиметься також дещо по-новому. На всій території громади діятиме однакова ставка оподаткування: податок на землю, на нерухомість, ПДФО, акцизи на алкоголь, тютюн, пальне та актуальний для Трускавця курортний збір будуть одинаковими як у Трускавці, так і в об’єднаних ним селах. Відповідно надходження в бюджет мають суттєво зрости, завдяки чому села також будуть у виграші.

Водночас доведеться суттєво скоротити певні штати чиновників на місцях. Оскільки сільських рад, як таких, надалі не буде, відповідно, голів, секретарів та інших працівників сільських рад не залишиться. На життєдіяльність села та вирішення актуальних для нього питань впливатимуть безпосередньо старости у виконкомі та депутати в раді.

Міські відділи освіти, культури і т.д. будуть реформовані у однойменні відділи об’єднаної громади, в чиє підпорядкування додадуться навчальні заклади, будинки культури приєднаних сіл. Разом з адміністративно-територіальною реформою, зміни прийдуть і в освіту, і в медицину, вони зачіпатимуть практично всі галузі. Якщо доцільність функціонування та утримання шкіл чи будинків культури буде визначатись економічною ефективністю та доцільністю їх існування, то медицина може опинитись у виграші. Зараз у міській лікарні лікують чимало мешканців сіл, а повернути ці кошти за рахунок державної субвенції доволі важко. При існуванні громади, це питання буде більш врегульованим і громада матиме змогу отримувати за рахунок державної субвенції кошти за лікування всіх фактичних пацієнтів – мешканців об’єднаної громади.

Серед питань, які найбільше цікавили присутніх трускавчан були: терміни реалізації реформи, видатки на утримання та розвиток приєднаних сіл, можливе скорочення існуючих працівників культури, доля сільських земель та економічна доцільність саме такого об’єднання.

Присутні висловлювали застереження відносно труднощів втілення плану об’єднання. “Села мають свій менталітет, вони роками жили своїм життям, розвивались, рухаючись зовсім в різних напрямках. Має бути комплексний підхід до такого питання, адже об’єднати і скерувати всіх в одне русло буде доволі важко” – зазначив один з присутніх на зусрічі.

“Апетит приходить під час їжі – зазначив голова Трускавецької міської організації ветеранів Віктор Бессарабов – Зараз села нічого не хочуть. Але, після об’єднання, вони точно ставитимуть вимоги перед Трускавцем про те, щоб їм виділяли кошти на вирішення різних проблем”.

“В нас, у місті, насправді витрати в рази більші, ніж у селі – відповів на це Андрій Кульчинський. – Села не потребують надмірних вкладень, а більшість із потрібних речей можна вирішувати за кошти програм співфінансування, Фонду Регіонального Розвитку, державні кошти. Села, які ми плануємо приєднати, не є бідними. Я був на декількох сходах села, бачив їхні школи, садочки, – вони в гарному стані. Село не потребує витрат на прибирання, на житловий фонд (ремонти багатоповерхівок), які постійно потребує місто. Основними витратами буде саме логістика – дороги та певні сезонні роботи, такі як прибирання снігу, чищення доріг”.

За словами міського голови, на чимало проектів можна отримати фінансування з різних фондів, з державного бюджету, що може спростити життя об’єднаної громади.

Районні доми культури може чекати скорочення, в разі економічної недоцільності їх існування в селах. “Якщо село успішно розвивається, збирає багато податків, має відповідне населення, воно може собі дозволити існування великого будинку культури, хтось може мати менший, десь можливо відбудеться скорочення. Все буде зрозуміло після аналізування економічної вигоди та спроможності їх утримання” – наголосив Андрій Кульчинський.

Що ж до економічного обгрунтування доцільності створення такої громади, міський голова зазначив. “Не кожна громада може бути створеною лише через бажання мешканців. Об’єднані громади мають бути також фінансово спроможними існувати та розвиватись надалі. Все це прораховується. На основі рішення місцевих рад, обласної ради, питання йде на затвердження в Кабмін. Більшість громад, які зараз перебувають на стадії створення, профіцит бюджету мають на нулю, або взагалі перший час можуть бути в мінусі, отримуючи кошти з держбюджету на те, щоб стати на ноги. Підрахований профіцит Трускавецької громади становив порядку 46 мільйонів гривень”.

Отож всі можливості для успішного існування та розвитку в Трускавецької громади є. Залишилось довести до логічного завершення обговорення цих питань з сільськими головами та затвердження відповідних рішень. Наразі плануються зустрічі з очільниками Станилі та Модрич, які, власне, найдовше противились процесу приєднання, вважаючи себе самодостатніми населеними одиницями. Однак, практика вже сьогодні показує, що навіть нещодавно створені маленькі громади, мають дуже невеликі шанси для успішного розвитку свого потенціалу, тому селам таки доцільніше визначитись та пристати до якогось із запропонованих варіантів подальшого розвитку.

Трускавець, завдяки об’єднанню з гірськими селами виграє в плані інфраструктури, адже отримує нові привабливі гірські території, де можна чудово розвивати туристичні атракції та приваблювати тим самим нових туристів. Села матимуть змогу покращити логістику, отримають краще сполучення з містом, в якому вже сьогодні, працюють їхні мешканці. Буде можливість приваблення нових інвестицій, розвитку нових туристично-рекреаційних напрямків, поява нових робочих місць в результаті, успішний розвиток бізнесу та нові інвестиції.

Звісно, що швидкими ці результати не будуть. Їх не варто очікувати вже завтра, однак через певну кількість років люди, при успішному втіленні реформи, вже зможуть пожинати її перші плоди. І готовність сьогоднішньої влади, йти на такі непопулярні ризиковані кроки є красномовним свідченням зацікавленості в майбутньому розвитку рідного міста.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
About Author: Fedko Nina