9 листопада Україна традиційно відзначає день української писемності та мови.

Рішення про відзначення Дня української мови було прийнято ще в 1997 році Леонідом Кучмою на підтримку ініціатив громадських організацій та важливості підтримки і розвитку рідної мови. В Указі було зазначено: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця”.

Не зважаючи на те, що офіційно єдиною державною мовою була і є українська, інформаційний простір заполонила російська музика, теле- та радіоефіри в переважній більшості також російськомовні, та й людей, які щоденно спілкуються саме російською, в нас чимало.

Задля популяризації та підтримки української мови, декілька місяців тому Верховна рада проголосувала законопроект про запровадження змін до закону «Про телебачення і радіомовлення», відповідно до яких частка пісень державною мовою має становити не менше від 35% від загального часу звучання пісень, розповсюджуваних протягом доби, а також протягом часових проміжків: від 7:00 до 14:00 і від 15:00 до 22:00.

Цей закон буквально на днях набрав чинності. Задля поступового переходу до нових правил, протягом першого року з моменту набрання чинності квота буде становити 25%, протягом другого – 30%, з третього – 35%. Однак, навіть такі законні та лояльні вимоги викликали обурення в чималої кількості російськомовних каналів та радіостанцій, які звикли майже 100%-во наповнювати ефір російськомовним контентом.

Українська мова протягом багатьох років зазнавала чималих утисків. І навіть сьогодні, солов’їна потребує підтримки та захисту як зі сторони держави, так і з боку кожного з нас. Лише наш свідомий вибір щоденного послуговування рідною мовою, підтримка україномовної музики, поезії та прози та зниження попиту на російськомовні програми можуть продемонструвати, що ми справді цінуємо, любимо та бережемо свою рідну мову.

З днем української мови усіх!

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
About Author: Fedko Nina