Дрогобич зробив перші кроки на шляху до запровадження партиципаторного (громадянського) бюджету. Вже в 2017 році частину бюджету розвитку міста розподілятимуть не депутати, а громада.

Така практика успішно діє в сусідній Польщі. В цьому році реалізовувати її взялись чимало українських міст. Зокрема чималі кошти на партиципаторний бюджет або, як його ще йменують, бюджет участі було закладено в столиці. Успішно реалізовують його в Тернополі, Львові, Самборі. А відтепер перші кроки до демократичного розподілу бюджету зроблено і в Дрогобичі.

В перекладі з англійської «participate» означає «брати участь». Ідея полягає в залученні громади до процесу розподілу бюджетних коштів. Простіше кажучи, частину бюджету міста розподіляти може виключно громада. Мешканці самі визначають, на що потрібно витратити ці кошти, подають ідеї та реєструють проекти на сайті міської ради. Потім відбувається відкрите голосування, за результатами якого визначається, що ж саме буде зроблено в місті: до прикладу, відремонтована дорога, встановлений майданчик чи приведений до ладу парк.

Ідея запровадження демократичного механізму розподілу бюджетних коштів була напрацьована «Інститутом міста» спільно з депутатським корпусом ради. Чимало зусиль для її втілення та прийняття радою відповідного рішення доклали депутати від «Народного контролю», які переконані, що саме такі починання здатні пробудити активність мешканців та стати підгрунтям для результативної співпраці між владою та громадою.

Нагадаю, впродовж 2016 року в Дрогобичі частина бюджету розвитку була розподілена порівну між депутатським корпусом, а депутати на округах вирішували, на що саме першочергово витрачати кошти. Однак, такий розподіл коштів далеко не завжди був об’єктивним та справедливим, зате більшість обранців використали цей механізм для піару та самоутвердження в очах виборців.

Спочатку на партиципаторний бюджет в Дрогобицькій міській раді планували виділити 1% від загального фонду бюджету міста. Однак, рішення приймалось з чималими «потугами», а деякі міські обранці продовжували лобіювали необхідність поділу бюджету між депутатами. Тому обсяг громадського бюджету було скорочено спочатку до 1% від спеціального фонду бюджету міста (бюджету розвитку), а потім ще й урізано наполовину – до 0,5% бюджету розвитку. Однак навіть це рішення – є значним проривом на шляху до прозорого демократичного розподілу коштів з міської казни.

«Це надзвичайно важливе та демократичне рішення, адже громада сама вирішує, куди й на що витрачати кошти, що першочергово робити. Такі механізми розподілу бюджету допомагають «розворушити» громаду, зробити її учасником тих подій, якими живе місто. Це мотивує людей бути активнішими, подавати ідеї та відстоювати їх важливість для міста. Коли мешканці вирішують питання розподілу бюджету, вони відчувають себе відповідальними за прийняті рішення, та, зрештою, більше цінують зроблене. Це однозначно пробуджує свідомість людей» – впевнений один з ініціаторів прийнятого рішення, голова фракції партії ГР «Народний контроль» в Дрогобицькій міській раді Юрій Кушлик.

Про конкретну суму поки говорити рано, так як бюджет міста доведеться ще не раз корегувати. Однак навіть невеликий об’єм бюджету участі може стати хорошим стартом для громадської активності, яку мешканці зможуть проявити не лише критикуючи інших, але й безпосередньо самі приймаючи рішення.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
About Author: Fedko Nina