Новий директор трускавецького пансіонату «Нафтуся», член Спілки письменників України Василь Кузан видав свій перший великий твір – роман «Експрес-наречений». Презентація цієї книги, а також інших книг Василя Кузана та творів письменниці й поетеси Тетяни П`янкової проходила 13 лютого в УРБАН-бібліотеці (м. Трускавець, вул. Бориславська, 36). Захід було скомпоновано з чотирьох частин, які плавно змінювали одна одну та доповнювали себе навзаєм.

1. Лірично-поетичні діалоги

Поетичні твори Василя Кузана та Тетяни П`янкової можна, звісно, читати – на самоті, з коханою людиною чи в ширшому колі. Проте краще їх слухати, причому у виконанні самих творців цієї поезії. Еротика й сум, тонкий гумор і елегійне мереживо філософії, реальність буденності і містичність майбутнього щастя – все переплітається у цих віршах.

Василь Кузан сидить на стільці в освітленні нічної лампи і читає. Голос Тетяни П`янкової лине немов з іншого виміру – поетеса заховалася за спинами слухачів. Темна приглушена кольорова гама, тихий і впевнений голос поетеси й поета створюють неповторне митецьке дійство, де ролі слухача замало. Так і хочеться заплющити очі й поринути разом з Василем і Тетяною в Королівство Любові, де все добре, ідеально, де немає місця дріб`язковості чи задавненим проблемам.

Навряд чи хтось після цієї частини вечора зміг би зарифмувати хоча б один вірш, навряд чи хтось запам’ятав читане слово. Але воно, це Слово, немов омило присутніх чистим струменем і спонукало пережити те, що тліло під попелом спогадів. Зрештою, як би не писав про цю частину вечора в УРБАН-бібліотеці – все одно це буде банальність. Там попросту треба було бути і відчути ці мурашки на власній шкірі…

2. Презентація книг

Василь Кузан та Тетяна П`янкова пишуть по-різному. Він цілком реальні історії поєднує так, що виходить одна сюжетна лінія, яка є зовсім неправдоподібною, фактично нереальною. І все ж всі описані ним ситуації траплялися в житті тамади. Так-так, саме тамади, бо закарпатець Василь Кузан провів особисто 580 весіль і практично на кожному були якісь цікаві історії. Саме вони і лягли в основу роману «Експрес-наречений». Книгу можна було придбати відразу після презентації, її вартість – 70 грн. (від видавництва). Письменник додає інструкцію до роману та гарантію трьох днів нестримних веселощів.

«Експрес-наречений» – далеко не перша книга Василя Кузана. Окрім прози пише він поезію, причому і таку, яка стала улюбленими піснями. Приклади: «Золото Карпат», «Троянди для тебе», «Ти не вір мені, Зоряно», «Рапсодія» та ще близько сотні (!) пісень, які виконують такі знані естрадні виконавці як Іван Попович, Степан Гіга, Валентина Степова, Ярослав Музика, Микола Свидюк та інші.

Тетяна П`янкова – уродженка Вигоди на Івано-Франківщині і справжня красуня. Своєю присутністю вона розвіює міф, що жінка буцімто не може бути одночасно красивою і розумною. Перед учасниками зустрічі вона спочатку постала таємничою незнайомкою, котра читає лірику, а згодом – письменницею, котра пише вигадані історії в дуже правдоподібному стилі. Її «Кролівна» – це історія про двох і … самку кроля, яка чимось нагадує «білочку», котра приходить до алкоголіків.

– Це історія про пару, яка нездатна бути парою, – розповідає авторка «Кролівни». – Своє життя вони перетворили в велику дисгармонію, дуель між чоловіком та жінкою, яка закінчилася розривом. Це книга про чоловіка, який залежний від алкоголю. Це книга про жінку, яка залежна від чоловіка…

Тетяна П`янкова зачитала невеличкий уривок з цього твору про Дениса та Анну (головні герої «Кролівни») і зазначила, що хоча всі історії в повісті вигадані, але є реальні прототипи цих персонажів. «Я автор і залежна від думок про людей, з якими я знаюся», – пояснила письменниця та додала, що її «Кролівна» «не завантажує мозок, а дає можливість відпочити».

3. Відповіді на запитання

Запитань практично не було. Вірніше, публіка була в такому захопленні від почутого, що не проявляла високої активності і питання були так собі, не дуже. Як пожартував колишній вчитель математики Василь Кузан, або присутні зрозуміли все, або ж не зрозуміли нічого.

Відтак третя частина зустрічі перетворилася у звичайну розмову – про весілля в Україні і за кордоном, про зустрічі з письменниками та атмосферу на них, про жінок, які надихають і про те, чи слово «стерво» потрібно перекладати як «падлюка», чи все-таки краще залишати без перекладу.

Третя частина вечора-презентації плавно переросла в четверту, а загалом зустріч з Василем Кузаном і Тетяною П`янковою тривала дві з половиною години.

4. Пригощання кавою

Поет Богдан Британ ще на початку зустрічі пропонував поміняти місцями її заплановані частини, тобто – спочатку кава, а потім поезія. Втім, і те, й інше було добрим, бо поезія зустріла своїх поціновувачів, а кава – своїх кавоманів.

До людей, небайдужих до творчості, які прийшли на цю зустріч, можна віднести працівників УРБАН-бібліотеки Віру Савку, Любов Кіско, Світлану Наум, поетів Богдана Завідняка та Богдана Британа, керівника історико-краєзнавчого клубу «Сива давнина» Миколу Іваника, краєзнавця Івана Скибака, трускавецьку поетесу Лідію Бариляк, керівника проекту «Перехресні стежки» Анну Литвин, депутатів Трускавецької міської ради Олега Карпина і Миколу Сеньківа, працівників відділу інформаційного забезпечення Трускавецької міської ради Наталію Туркевич, Лесю Боднар і Тетяну Вінницьку, журналістку та співачку Наталію Бегін та інших.

Хтось прийшов сам, а хтось – зі своєю половинкою. І це було правильне рішення, адже бібліотечний зал своїм оформленням та настроєм нагадував про свято св. Валентина, та й книги, які презентувалися, не чужі темі кохання.

За горнятком кави, яку в спеціальній джезві готувала Тетяна П`янкова, учасники зустрічі мали можливість обговорити безліч різноманітних тем. Але хай те, про що говорилося на неофіційній частині вечора, залишиться таємницею.

… Життя варто жити так, щоб було що і кого згадати. Життя вартує того, щоб прикрашати його позитивом, спілкуванням з приємними тобі людьми, слуханням цікавих оповідей і творенням атмосфери довіри та безпеки. На Сході це дуже добре розуміють, тож там зустрічі з розповідями є невід`ємним елементом буття. Колись так було в Україні, і люди наші хоча й були бідніші матеріально, все ж були щасливішими, багатшими духовно.

УРБАН- поволі відроджує традицію цікавих неполітичних зустрічей, спілкування в невимушеній обстановці, творення простору довіри та взаєморозуміння. Це велика справа для єднання громади, чого не зрозуміти користолюбцям та політиканам…

5. Анонс

Суперпозитивна зустріч з Василем Кузаном і Тетяною П`янковою – це вже другий (після вечора пам`яті Кузьми Скрябіна) резонансний захід в УРБАН-бібліотеці, яка відкрилася менше місяця тому.

І вже наступного тижня, у четвер, 23 лютого, тут же пройде організована проектом «Перехресні стежки» (керівник Анна Литвин) зустріч з нашою землячкою, письменницею та публіцисткою, лауреатом Шевченківської премії Галиною Пагутяк та видавцем Василем Ґабором (серія «Приватна колекція»). Початок о 17.00. Щиро запрошуємо!

Володимир Ключак, фото автора та Тетяни Вінницької

Facebook Comments
About Author: Fedko Nina