До Трускавця щорічно зїжджаються тисячі відпочивальників. З різних куточків України та з-за кордону люди поспішають саме сюди, заради того, щоб попити цілющих вод трускавецьких родовищ, поміж якими найбільш знаною та поважною є Нафтуся.

Оазисом мінеральних вод у Трускавці є центральний бювет. Він буквально кишить відпочивальниками, які по декілька разів на день поспішають набрати лікувальної води у свої поїльнички. Досі вхід у бювет був безкоштовним і безперешкодним, а кількість води, яку можна було набрати, – практично необмеженою. Саме це, на думку більшості відпочивальників, приємно вирізняло Трускавець з-поміж інших курортів.

Однак, з початку року в бюветі почались активні ремонтні роботи. Тут замінили вікна, плитку на стінах, поставили нові дозатори для набирання води, на вході встановили турнікети. І саме це, останнє, нововведення найбільше насторожило трускавчан та гостей міста, адже воно є передумовою платного входу у бювет.

Про те, що Нафтуся в трускавецькому бюветі стане платною, говорили давно. Активно до реалізації цих планів приступили після підписання договору між ПрАТ Трускавецькурорт та Трускавецькою міською радою. В ньому, зокрема, йшлося про створення спільного підприємства, в яке мало б увійти місто та Трускавецькурорт рівними частинами. Зі сторони ПрАТ Трускавецькурорт, це – бювет, ГРЕС, всі надкаптажні споруди, зі сторони міста – земля. Саме це спільне підприємство мало б надалі займатись видобутком та реалізацією мінеральних вод, а прибуток від цієї діяльності мав би згодом ділитись порівну (50 на 50%).

Про створення цього підприємства, про те, які роботи були проведені задля модернізації бювету, як надалі відбуватиметься реалізація мінеральних вод у трускавецькому бюветі та чи залишиться Нафтуся безкоштовною для трускавчан – нам розповів заступник генерального директора ПрАТ Трускавецькурорт Віталій Омельянчук.

Пане Віталію, розкажіть, будь ласка, про те, які роботи загалом заплановані вами з метою модернізації центрального бювету. Що вже вдалось реалізувати та що ще плануєте виконати?

  • Спершу хочеться сказати про те, що вже було зроблено. В рамках підписаного з міською радою договору, нами було здійснено багато робіт. Було прокладено нову теплотрасу, яка потребувала заміни, бо взимку завдавала нам багато клопотів: часто її проривало, ми десятки разів були змушені ремонтувати ті прориви ще минулої зими. Зараз ми вже спокійні. Замінили внутрішнє теплозабезпечення, замінили регістри опалення в залах, на даху провели ремонтні роботи. Зробили внутрішню вентиляцію частково, бо в одному з залів вона не працювала. Поміняли вітражні склопакети, як з фасадної так і з тильної сторони, а це – дуже об’ємні роботи. Також ми провели ремонт залів Марія, Софія. Лівий зал «учасників Великої Вітчизняної війни», який багато років був закритий, ми відновили, зал відпочинку та, головне, було оновлено лівий зал, де в нас знаходиться панель роздачі води Нафтуся. Там повністю були відремонтовані, вирівняні та оновлені стіни, поміняні всі комунікації, встановлене нове плиточне покриття, встановлені нові дозатори.

Робіт було виконано багато і вони продовжуються й зараз. Зокрема це роботи над каналізаційними мережами, яким вже 55 років виповнюється з дня здачі приміщення в експлуатацію. Згідно домовленостей з міською радою плануємо провести ще другу чергу робіт. А саме – провести капітальний ремонт правого залу. Також розглядаємо можливості перезамощення площі перед бюветом та ремонт відпочинкової зони, так звані «Грибки», плануємо зробити там клумби, висадити квіти. Трускавець місто квітуче, а біля бювету, на жаль, зараз таких квітників нема.

Більшість людей насторожено відносяться до того, що в бюветі встановили турнікети і скоро вхід стане платним. Далеко не всі цікавляться тим, була Нафтуся безкоштовною чи платною досі. Однак зараз вони бачать зміни і побоюються їх. Що чекає на людей і як відбуватимуться ці зміни?

  • Багато людей говорять про те, що Нафтуся досі була безкоштовною. Але такого не було ніколи, бо Нафтуся завжди була платна. Можливо ви пам’ятаєте, як років з десять тому, всі санаторії, всі приватники, які приймали в себе відпочиваючих, сплачували курортний збір. Він йшов на рахунок ПрАТ Трускавецькурорт та витрачався на утримання бюветів, на оплату праці персоналу.

Близько 10 років цього курортного збору вже нема. У Трускавці зареєстровано порядку 77 санаторно-курортних закладів. Але лише 28 із них нам оплачують за воду. От, взяти до прикладу «Женеву». В них завантаженість близько 500 чоловік, але більш ніж півтора роки вони нам не платять ні копійки. І таких більшість тут. А наслідки цього – закриття санаторіїв, скорочення. Бо, поки всі інші на плаву, Трускавецькурорт ледь-ледь зводить кінці з кінцями.

Для того, щоб зберегти і родовища і мінералопроводи, протяжністю близько 40 кілометрів і це все підтримувати та модернізовувати вхід у бювет потрібно зробити платним.

Як це відбуватиметься?

  • Встановлені апарати турнікетні. Після узгодження всіх питань відносно ціни за вхід, після всіх консультацій із юристами та фінансистами, будемо вводити їх в дію. Оплата буде проводитись разово за вхід, вартість становитиме близько 4 гривень.

Чи будуть обмеження на кількість води, яку можна набрати в бюветі та винести з собою?

  • Людина, яка зайшла в бювет, може випити необмежену кількість води. Але набрати з собою 3 літри, 6 літрів, як це іноді роблять зараз, вона вже не зможе. Для такого в нас є спеціальний зал, який буде пунктом реалізації, – там можна буде придбати будь-яку кількість води. Зараз нові дозатори зроблені таким чином, щоб набирати воду виключно в поїльнички. Тому людина може випити води в бюветі та набрати в поїльничок її з собою. Таке ніхто не заборонить.

Що чекатиме трускавчан? Чи залишиться Нафтуся безкоштовною для них?

  • Ми зараз будемо радитись з міською радою та юристами, як можна зробити безкоштовним для трускавчан відвідини бювету. Це ще обговорюється, бо на законодавчому рівні це не дозволено повністю.

Трускавецькурорт міг би на добровільних засадах дозволити трускавчанам відвідувати бювет безкоштовно, але до нас тут же приїдуть контролюючі фіскальні органи, мовляв, на якій підставі люди відвідують бювет безкоштовно. Бо вони мають платити, а ви, з тих грошей, маєте сплатити податки.

Це питання безумовно треба вирішувати і ми будемо ще консультуватись, як це можливо зробити.

Розкажіть детальніше про те, на якій стадії зараз знаходиться створення спільного підприємства між міською радою та ПрАТ Трускавецькурорт.

  • Вже було розроблено декілька варіантів статуту цього підприємства. Буквально тиждень назад в Києві проводились консультації на цю тему. Все впирається в те, що в квітні минулого року було заборонено передавати ліцензії від одного підприємства іншому. При створенні СП, ліцензії ПрАТ Трускавецькурорт на видобуток мінеральних вод мали б бути передані цьому спільному підприємству. Але зараз це законодавчо неможливо. Єдиним виходом є виготовлення нових ліцензій, однак якщо це проводити законно через тендер, є загроза того, що в це втрутяться сторонні олігархічні структури, що забажають «підім’яти» видобуток вод під себе і можуть перемогти в цій ситуації.

Як ви бачите надалі розвиток подій?

  • Моє бачення таке, що співпраця має бути дещо іншою. Це моя особиста думка, але кошти, які будуть виділятись, мають бути скеровані на модернізацію бювету, благоустрій прилеглих територій. Міська рада пішла нам на зустріч, знизивши орендну плату, ми, в свою чергу, можемо зробити багато корисних робіт для міста, докластись до благоустрою…

Звісно, було б простіше, якщо би була можливість створити це спільне підприємство і щоб воно працювало, приймало рішення, надавало послуги. Але, в такому випадку і при діючому законодавстві, над нами просто сидітимуть контролюючі органи і роботу здійснювати буде дуже важко.

Чи ініціюватимете ви заключення нового, іншого договору, в такому вигляді, про який зараз йде мова, щоб прописати в ньому співпрацю між містом та вами в такий спосіб?

  • Зараз будуть проводитись остаточні консультації з юристами. Ми задіяли і Антимонопольний комітет до обговорення можливостей створення спільного підприємства, яке було заплановане. Однак, якщо у нас це не вийде, тоді звісно краще буде укласти договір в іншій формі та прописати в ньому те, що кошти, виручені від реалізації Нафтусі скеровуватимуться нами на місто, на розвиток родовищ, на благоустрій. Ми готові це робити, тому найближчим часом всі ці моменти будуть обговорюватись та вирішуватись

Спілкувалась Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
About Author: Fedko Nina