Через постійне здорожчання комунальних послуг, людям все частіше доводиться задумуватись над економією. Про енергоефективність в житловому секторі та вигідні шляхи її реалізації говорили на семінарі, проведеному у Трускавці з ініціативи місцевих депутатів від «Громадянської позиції».

На семінар були запрошені голови ОСББ Трускавця, Борислава та Стебника. На заході були присутні спеціалісти Львівської ОДА та представники міжнародної програми «Енергоефективність у житловому секторі», що займається реалізацією проектів енергозбереження із залученням коштів міжнародного банку.

«Україна відноситься до бідних країн, які розвиваються, тому міжнародні організації й долучаються до підтримки таких проектів, ініційованих громадськими організаціями, об’єднаннями людей, коли є ініціатива з боку громади. Проблем в житловому секторі дуже багато, більшість об’єктів житлового фонду знаходиться в плачевному стані, а коштів в бюджеті країни на їх вирішення обмаль, тому саме такі програми, з залученням міжнародного кредитування допомагають людям їх вирішувати» – зазначила регіональний представник програми «Енергоефективність у житловому секторі» Галина Когут.

На семінарі було представлено статистичні дані по стану житлового фонду в країні загалом та фінансових потребах на нього. За словами експертів, Україна має всі можливості для успішного та забезпеченого життя, однак наявні в нас ресурси ми використовуємо нераціонально. Відповідно до розрахунків, українці використовують втричі більше газу на кубометр площі, ніж європейські країни і навіть майже вдвічі більше, ніж росіяни. Чималу роль тут відіграє невміння правильно обігрівати своє житло. Адже, замість того, щоб використовувати всі можливі методи збереження теплоенергії, ми натомість маємо дуже високі показники її втрати.

У зв’язку з постійним зростанням вартості газу, електроенергії, – люди поступово задумуються над необхідністю енергозбереження. Перші кроки до цього починають робити багатоповерхівки міста, які організувались в ОСББ. На зустріч прийшло близько тридцяти голів об’єднань, які бажали почути про можливості впровадження заходів з енергоефективності у своїх будинках.

«На сьогодні у Трускавці діє вигідна програма співфінансування 70% на 30%, де мешканці платять 30% вартості робіт, інше – проплачується з бюджету міста. Але мова йде більше про поточні ремонтні роботи і навряд чи така можливість буде завжди. На семінарі йшла мова про безвідсоткове кредитування. Програма підтримки проектів енергозбереження в місті наразі нерозроблена, а потреба в них – чимала. Тому ми й ініціювали такий семінар, щоб донести до голів ОСББ інформацію, які є шляхи їх реалізації» – зазначив депутат Трускавецької міської ради, голова ОСББ Андрій Степаненко.

Успішно скористались методом кредитування багатоповерхівки Львова, які зуміли компенсувати більше половини вартості кредиту з місцевого та державного бюджетів. При цьому заходи економії для самих мешканців обійшлись дешево, а вигода від них стала відчутна практично одразу ж, адже за опалення мешканці тепер платять майже вдвічі менше.

Голови ОСББ отримали чимало актуальної інформації відносно можливостей впровадження заходів, що сприяють енергозбереженню в багатоквартирних будинках, можливостей отримання кредитів з компенсаціями, з відшкодуванням із міського або державного бюджету.

Загалом мова йшла про такі речі, як заміна вікон, дверей, балансування системи опалення, утеплення фасадів та інші кроки, які дають змогу зменшити втрати тепла в будинках.

«Ми сподівались залучити набагато більшу кількість ОСББ до участі в семінарі. На нього були запрошені також голови ОСББ Борислава та Стебника, але на жаль ініціативу проявили здебільшого представники ОСББ Трускавця. Тема зараз дуже актуальна і ми раді тому, що потроху вдається доносити корисну інформацію відносно можливостей реалізації заходів енергозбереження, які існують зараз» – наголосив депутат ТМР від «Громадянської позиції» Тарас Матолич.

Довідка: проект IFC «Енергоефективність у житловому секторі України» був розпочатий в Україні в 2010 році за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації. Основним завданням проекту є створення ефективних законодавчих та інституційних умов для комерційного фінансування проектів з підвищення енергоефективності багатоквартирних житлових будинків країни.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina