У Трускавці запровадили бюджет участі громади. 400 тисяч гривень виділено цьогоріч з міської казни на проекти, ініційовані та обрані не депутатами, а громадою.

Практика партиципаторного (громадянського) бюджету успішно діє в багатьох демократичних країнах світу. Вдало реалізовують його і в сусідній Польщі. А вже з минулого року за втілення ідеї демократичного розподілу бюджетних коштів взялись чимало українських міст. Зокрема чималі кошти на партиципаторний бюджет або, як його ще йменують, бюджет участі громади було закладено в столиці. Успішно реалізовують його в Тернополі, Львові, Самборі, віднедавна – у Дрогобичі. Нарешті на цю стежку ступив і курортний Трускавець.

В перекладі з англійської «participate» означає «брати участь». Ідея полягає в залученні громади до процесу розподілу бюджетних коштів. Простіше кажучи, частину бюджету міста розподіляти може виключно громада. Мешканці самі визначають, на що потрібно витратити ці кошти, подають ідеї та реєструють проекти на сайті міської ради. Потім повинне відбутись відкрите голосування, за результатами якого визначається, що ж саме буде зроблено в місті: до прикладу, відремонтована дорога, встановлений майданчик чи приведений до ладу сквер.

«Я спочатку намагався вивчати досвід інших країн. Згодом відвідував семінари в Києві, Львові, в сусідніх містах – Дрогобичі, Самборі, які громадський бюджет впровадили раніше від нас. Почав ділитись задумами з колегами-депутатами. Спочатку було деяке нерозуміння, було важко зрозуміти, як це, коли мешканці самі голосують за той чи інший проект, обирають, що варто зробити в місті. З часом це змінилось, з’явилось розуміння і зараз вже прийняте положення, депутати одноголосно прийняли рішення, тому є надія, що бюджет громадський ініціатив зможе бути вдало реалізований в нашому місті» – зазначає голова бюджетної комісії, ініціатор впровадження громадського бюджету Олег Карпин.

Для того, щоб подати проект, потрібно зайти на сайт міської ради. В розділі «Громаді» є підрозділ «Бюджет громадських ініціатив», де присутня покрокова інструкція. Однак найперше та найважливіше – це самі ідеї, які повинні згенерувати небайдуже мешканці міста.

До прикладу, хтось давно мріє про те, щоб в його місті з’явилось повноцінне футбольне поле, приведене до належного стану. Йому достатньо написати проект на цю тему, прописавши покроково ті дії, які необхідно вчинити, задля його реалізації та кошти, які потрібно виділити на поетапне втілення проекту. Згодом зібрати підписи однодумців та зареєструвати свій проект на сайті міської ради. Потім за зареєстровані проекти відбуватиметься голосування – мешканці міста віддаватимуть свої голоси за ті проекти, втілення яких, на їхню думку, найбільше необхідні місту та громаді.

«Головна ідея запровадження бюджету громадських ініціатив – залучити громаду до формування бюджету міста, адже за рахунок ідей, які подаватимуть люди, буде в подальшому формуватись бюджет. В цьому році на бюджет участі громади передбачено з міської казни 400 тисяч гривень. Щороку ця сума буде змінюватись. Кожен поданий проект може складати від 5 до 99 тисяч гривень. Для того, щоб проект був зареєстрований, людина повинна його написати та зібрати мінімум п’ятнадцять підписів. Тематика може бути різною, але перевага надаватиметься проектам, спрямованим на промоцію міста, його розвиток, створення комфортного середовища для мешканців та гостей міста» – акцентує увагу Оксана Барабаш, завідувач міського відділу залучення інвестицій.

Тож відтепер активні трускавчани можуть скористатись нагодою втілити свої ідеї в реальність, тим самим долучитись до розвитку власного міста та вплинути своїми діями на демократичний та правильний, на їхню думку, розподіл бюджетних коштів.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina