Минулого тижня відбулась сесія Стебницької міської ради. Депутатська більшість затвердила зміни до міського бюджету, які вперше побачила лише ввечері, перед пленарним засіданням.

Початок 2017 року для Стебника виявився доволі успішним. За чотири місяці бюджет міста був виконаний на 54%, що дало змогу стебницьким обранцям внести зміни до головного фінансового документу міста та перерозподілити кошти.

Однак, настільки важливі фінансові документи, які потребують детального вивчення та чіткого розуміння перед голосуванням, депутатам скинули всього за день до сесії і то майже вночі – близько 22.00 вечора.

Чимало депутатів обурювались, так як ознайомитись з фінансовими розрахунками, вникнути в список об’єктів, кошти на які виділяють, вони не мали змоги. На бюджетну комісію, в яку входить всього-на-всього три депутати, також нікого не запросили. Більше того, не всі члени комісії були присутні на ній. Двоє депутатів Іван Асафат та Андрій Тюска перед сесією провели засідання бюджетної комісії та підтримали на ній всі зміни до бюджету, ініційовані групою «Єдність» та РУХ.

Деякі пункти проголосованого бюджету викликають відверте здивування. До прикладу, в поправках закладено кошти на співфінансування таких робіт, як капітальний ремонт доріг В. Великого та Мельника. При чому, не отримавши підтвердження з області, закладають суми, менші 30% вартості загальних робіт. За словами голови бюджетної комісії Івана Асафата, для співфінасування Стебнику достатньо закласти хоча б 10%. При чому, всі прекрасно розуміють, що не додавши хоча б незначної суми, співфінансування може не відбутись взагалі і область коштів не виділить. Також шляхом співфінансування Стебник планує придбати сміттєвоз, заклавши на це 200 тисяч гривень з бюджету розвитку. Однак є й зовсім смішні пункти, де суми в кілька десятків тисяч гривень йдуть під графою капітальний ремонт дороги чи прибудинкової території. Так, по вул. Дорошенка на нібито капітальний ремонт дороги виділено аж 4 100 гривень. Цікаво, що можна зробити за такі гроші?..

«Бюджет має пройти обговорення. Кожен депутат має брати участь у розподілі коштів, вносити свої пропозиції по об’єктах, які є на їхніх округах і потребують фінансування. Те, що ми робимо, скільки ми виділяємо має бути узгоджено поміж нами. А так, виглядає на те, що пропоновані нам поправки до бюджету просто вигідні певній групі депутатів, які між собою визначили, скільки та на що треба виділити грошей. Мені скинули документи на пошту пів одинадцятої вечора вчора, бюджетна комісія відбулась вранці перед сесією, на яку мене ніхто не запрошував» – зазначив депутат Стебницької міської ради, член бюджетної комісії Михайло Кішко.

Однак, працювати прозоро та відкрито хочуть, на жаль, далеко не всі стебницькі обранці. Більшості з них куди вигідніше затверджувати такі важливі рішення, як розподіл місцевих коштів, тихо і без зайвих обговорень.

«Це бюджет розвитку, його потрібно затверджувати, бо тут багато об’єктів, які потрібно робити вже. Може він і добрий в чомусь, але так це не робиться. Мої звернення, які подані вже давно, лежать без уваги, хоч на ті роботи вже виготовлена проектно-кошторисна документація. А в бюджеті, який пропонують затвердити зараз – багато робіт ще не мають ПКД. Хто нестиме юридичну відповідальність, якщо ці роботи не будуть виконані?..» – наголошував на сесії депутат Андрій Руденко, який пропонував відкласти затвердження змін до бюджету хоча б на кілька днів.

З такими ж претензіями виступали ще декілька депутатів Стебницької міської ради. Кожен із них наголошував на тому, що неодноразово подавав депутатські звернення щодо проблемних, а часом навіть аварійних об’єктів, що знаходяться на їхніх округах. Але ці звернення були проігноровані. Часто-густо депутати не отримують на них навіть елементарної відписки.

«Секретар ради, який відповідає за роботу з депутатським корпусом, – своїх обов’язків належним чином не виконує. Звернення не потрапляють на комісії, депутати часом навіть відповіді не отримують. А те, що документи надсилають на пошту депутатам за день до їх голосування – це взагалі абсурд. Протоколи комісій, проекти рішень, що виносяться на сесію і вже проголосовані рішення мають бути оприлюднені на сайті, а вони навіть не відкриваються» – висловив претензії депутат Степан Кондур.

Нагадаю, до роботи секретаря ради тривалий час існує багато запитань як зі сторони депутатів, так і з боку голови міста. Оприлюднення документів на сайті не відбувається належним чином, робота з депутатським корпусом не налагоджена і чимало стебницьких обранців наче б’ються в глуху стіну, намагаючись добитись вирішення тої чи іншої проблеми.

«Питань до проголосованого бюджету багато. В першу чергу, обурює те, що чимало наших депутатських звернень було проігноровано і на округи депутатів, які не підтримували цей проект бюджету «Єдності» та РУХу, практично не виділили коштів. А ті кошти, які були виділені по місту, розподілені настільки дивним чином, що відбувається просто розпорошення грошей. В результаті є загроза того, що гроші будуть витрачені, а зробленої роботи не видно буде» – припускає депутат Андрій Руденко.

Підтримує колегу депутат Світлана Винарчик, яка також тривалий час добивається вирішення проблем свого округу, однак і її депутатські звернення дивним чином не потрапляють навіть на засідання комісій.

«Ми намагались максимально пропорційно розподілити кошти при затвердженні поправок до бюджету. Гроші виділялись на ті об’єкти, по яких у нас були депутатські звернення. А якщо на чийсь округ не було виділено, то значить просто не було звернень, або до нас вони не дійшли» – каже голова бюджетної комісії Іван Асафат.

Куди зникають депутатські звернення відповісти ніхто не зумів. Депутати намагались це питання порушити і на сесії, однак з озвучених варіантів були лише припущення, – «вони десь гуляють по міській раді, ми їх не бачили».

Це могло б бути дуже весело, якби не було так сумно. Адже, дивлячись на позитивну динаміку виконання бюджету Стебника, і громаді, і небайдужим депутатам хотілося б бачити від цього наявну користь – раціональні розподілені кошти та повноцінно виконані роботи. Можливо їх вдасться зробити не так вже й багато, але на совість і довести до кінця. Сьогодні ж, розподіл бюджетних коштів та ігри в котики-мишки між секретарем і депутатами більше нагадує дешеві циркові вистави.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina