Рідко хто задумується над тим, який шлях проходить славна трускавецька Нафтуся, перш ніж потрапить до наших поїльничків. Тим паче, що більшість людей стикаються з лікувальними водами трускавецьких родовищ вже на останній стадії їх реалізації – в бюветах.

А дарма, бо цьому передує чимало процесів, які ось вже 190 років ведуться у курортному Трускавці задля того, щоб дарувати мешканцям та гостям міста найважливіше – здоров’я.

Про видобуток мінеральних вод, експлуатацію трускавецьких родовищ, вплив екології на якість води та загалом про особливості трускавецької Нафтусі – у розмові з головним інженером ГРЕС, людиною, яка працює в цій сфері майже чверть століття – Володимиром Кісаком.

  • п. Володимире, які дослідження проводяться в ГРЕСі задля вивчення властивостей та контролю якості вод мінеральних родовищ?

– В ГРЕС є хіміко-бактеріологічна лабораторія, в якій кожного дня проводяться бактеріологічні аналізи не лише по свердловинах, але й в самих бюветах. Крім того проводиться аналіз на органіку, на формулу виведення. Наша вода добра, якісна, вона відповідає усім стандартам. Такі результати в нас постійно, такого, щоб вода була поганою і неякісною в нас не буває.

  • Неподалік від Трускавця розташовані курорти, які також мають свої мінеральні лікувальні джерела і які називають головними нашими конкурентами. Найближчим з них є Східниця. Якщо порівнювати води трускавецьких родовищ зі Східницькими, вони аналогічні чи відрізняються за своїми властивостями?

– Колись давніше ми обслуговували Східницю також. Там був бювет, була своя міні-лабораторія, в якій проводились аналізи. Деякі проводили там на місці, основні возили сюди. Зараз там жодні дослідження вже не проводяться. Там є джерела з запасами мінеральних вод, схожі на наші, люди вживають ці води. Але якщо порівнювати з нашими трускавецькими водами, вони різні. Тим більше, що води трускавецьких родовищ постійно контролюються на якість та піддаються регулярним аналізам.

  • Чи є взагалі аналоги трускавецької Нафтусі?

-Ну, розумієте, в Східниці – це також Нафтуся. Але все-одно за своїм складом вони трохи відрізняються. Взагалі аналогів джерелу трускавецької Нафтусі, яке маємо ми, більше ніде немає. В Східниці щось схоже, але не ідентичне. За своїм хімічним складом, за мінералізацією трускавецька Нафтуся унікальна.

  • Гідро-режимна експлуатаційна станція є доволі старою структурою, обладнання, водопроводи вже мабуть зазнали чималого зношення. Чи проводились ГРЕСом якісь дії задля модернізації своєї технічної бази, заміни водопроводів, задля покращення роботи та більш якісної експлуатації вод?

-Заходи проводяться постійно. Ми приводимо зараз до належного стану бювет, – був проведений ремонт у ньому, ще раніше було замінено частину водопроводів, замінювали водопровід від першої свердловини до бювету мінеральних вод №2. Міняли мінералопровід від станції приготування до першого бювету – Марія, Софія, Броніслава. Регулярно проводиться чистка свердловин. Зараз, найближчими днями, плануємо розпочати ремонт надкаптажних споруд, які розташовані в зоні суворої охорони, над самими родовищами. Вже заключений договір, скоро розпочнуться ці роботи. Такого роду роботи ведуться постійно.

  • Поясніть трохи детальніше, що собою представляють зони санітарної охорони, в яких розташовані джерела трускавецьких вод. Які дії заборонено проводити тут задля збереження природних багатств курорту?

– Зони санітарної охорони були встановлені ще давно. Є зона Нафтусі, Юзі, Липки, Воротище і Помірки. Питна вода є в центральній частині міста, де зона Нафтусі, Юзі. Тут в нас знаходиться близько семи гектарів території огородженої. Це зона суворої охорони. А загалом перша санітарна зона набагато більша. Що варто сказати – в першій санітарній зоні не можна проводити жодні роботи: ні будівельні, ні господарські. Не можна здійснювати ні торгівлю, ні жодну іншу діяльність. Дозволена лише та діяльність, яка пов’язана з видобутком води. Так мало би бути, але, на жаль, як бачите певні роботи на території першої санітарної зони все-одно ведуться, ведеться торгівля. Але врегулюванням цих питань мало б займатись місто.

  • Чи впливає це якимось чином на якість Нафтусі та інших вод трускавецьких родовищ?

-Ні, на сьогоднішній день якість Нафтусі, якість інших вод трускавецьких родовищ не змінилась і не погіршилась. Вона була доброю і такою залишається.

  • Що можете сказати на ті закиди, які періодично лунають в адресу Трускавця, відносно того, що смак Нафтусі став не таким вираженим, не таким концентрованим. Подекуди відпочивальники припускають, що Нафтусю зараз розбавляють зі звичайною водою?

-Ні, такого в нас ніхто не робить. Тут навіть немає води, якою можна було б розбавити Нафтусю. Та й нема сенсу це робити, так як споживання води в бюветах зараз є набагато нижчим. Зараз немає стільки людей у Трускавці, скільки було колись. В нас бували часи, коли споживання води сягало 32 кубів за добу. Сьогодні видобувається і споживається близько 8 кубів. І це зараз піднявся об’єм споживання, бо було менше – 5-6 кубів, а взимку ще менше. Тому сенсу розводити воду немає ніякого. А за своїми властивостями і складом вона залишилась такою ж, якою була й раніше.

  •  Лунала інформація і про те, що санітарну зону забруднюють, в курортному парку скидують нечистоти, що впливає на екологію, забруднює джерела та відповідно знижує якість трускавецьких вод. Чи часто виявляєте такі факти і як із ними боретесь?

-В минулому році всі були свідками тої ситуації, коли було виявлено недобросовісні дії “Женеви”, – вони скидували свої каналізаційні стоки в Курортному парку. Тоді засідала комісія, були вжиті заходи, щоб припинити це, Женева, здається, мала заплатити штраф. Це таке найбільш грубе порушення, яке було виявлено. Нашими працівниками постійно ведеться нагляд за станом санітарної зони, ми контролюємо те, щоб такі випадки не повторювались. Хоча загалом таких порушників ми виявляємо не так вже й часто. Це випадки поодинокі і не такі вже суттєві, щоб вони могли нанести шкоду джерелам та зіпсувати якість води.

  • На скільки вистачить трускавецької Нафтусі? Яким є резерв джерел та відповідно майбутнє курорту?

-Нафтусі вистачить ще дуже надовго. І нашим дітям, і внукам, і правнукам (сміється). Резерв джерел постійно поповнюється природним шляхом, тому говорити про те, що завтра-післязавтра може виникнути питання про вичерпання запасів води в джерелах взагалі не доводиться. Сьогодні головне – це збереження того, що є, контроль за якістю та правильна експлуація наявних родовищ. Про все інше подбала наша природа…

Спілкувалась Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina