Учора, 23 липня, у Дрогобичі на галявині біля Шпихліра відбулося народне дійство із плетення віночків, організоване ГО «Родовід» – повідомляє ЗІК.

Усіх гостей – піших і колісних – зустрічали хлібом-сіллю при вході на територію Шпихліра. На уквітчаній галявині зібралося ціле родинне коло. Люди принесли оберемки квітів чи трави зірвані на приміських галявинах, у себе вдома чи у доброзичливих сусідів, стрічечки чи шнурок для закріплення і зав’язування, ножиці, зручні пледи чи карімати, щоб можна було присісти до трав’яного кола.

Небайдужі творчі господині взяли для смакування свої шедеври для вгамування спраги і смакування – від трав’яних чаїв до узварів і компотів.

Але в кого усього цього не було, то достатньо прихопити гарний настрій, посмішку і велике бажання повінкувати, поспівати, потанцювати, посидіти біля ватри, познимкуватися, розважитися. Адже чимало квітів квітів і колосся назбирали організатори заходу, бо їм дуже хочеться, що квіткового дива вистачило всім, і кожен сплів свій особливий віночок.

Чудового настрою всім охоче додав етногурт «Джерело», виступ діточок з студії «Ярослав-на», дитячі та дорослі ігри та забави від «Лицар Світла», Галини Жубіль, ініціативи «Дрогобич Добрий Дім» і родинна ватра.

Під час дійства присутні дізналися багато цікавого про традиції вінкоплетіння – це ціла наука та мистецтво, які віддавна передавалися з покоління в покоління. Важливо було знати, як і коли збирати квіти, як вплітати і зберегти, яке зілля з яким поєднувати, як замочувати квіти у рослинних соках щоб вони довше були свіжими. Адже віночок, сплетений із квітів і трав, оздоблений яскравими стрічками, – це не лише барвиста прикраса, а й потужний оберіг. Нині, як і півтори тисячі років тому, українська дівчина з радістю прикрашає свою голівку короною із живих квітів.

Обряд вінкоплетиння обов’язково супроводжувався піснями та приказками. Малечі вінки плели старші сестри та матері. Вінки підкладали під подушку, щоб побачити віщий сон. Магічною силою наділялася прикраса, сплетена вагітною жінкою, даючи плодючість полям і худобі. Вінок, виготовлений дівчиною, означав чистоту посіву.
У Дрогобичі відбулося народне дійство із плетення вінків
«Наша небайдужа і допитлива землячка Анна Литвин, дізнавшись про продовження традицій вінкоплетіння, дуже хотіла привезти на нього бабусю із с. Майдан Дрогобицького району, яка одна-єдина пам’ятає і співає (латкає) при плетінні барвінкового вінка, – розповіли в ГО «Родовід». – Але старенька бабуся дуже знітилася і повіла, що не зможе співати на більшу публіку. У наших планах з невеличкою пізнавальною експедицією  рушити туди, дуже хочеться почути, побачити і записати оте рідне».

Учора кожен охочий міг створити свій віночок, сплетений із квітів і трав.

На природі дружно смакувати кулінарними шедеврами – цікаво і весело. А найсмачніший ароматний напій було оцінено народним журі і випито дружньо до кінця, звісно, із призом-сюрпризом від посмаковувачів.
У Дрогобичі відбулося народне дійство із плетення вінків
Плетіння вінків квітів і трав, з відтворенням народних традицій з піснями забавами завершилось пізно ввечері родинним вогнищем. Головним призом був образ св. Соломеї, намальований Левком Скопом на гонті із старовинної дрогобицької церкви Юра – пам’ятки дерев’яної сакральної архітектури, занесеної до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.

Народне дійство вінкоплетіння у Дрогобичі стало можливим завдяки таким енергійним людям, як Галина Жубіль та Оксана Рудавська.

Матеріал ЗІК

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina