В ніч на 30 жовтня, на ділянці геологічної розробки ДГХП «Полімінерал» поблизу Стебника відбувся обвал землі діаметром близько 300 м. Пласт землі провалився на півсотні метрів вглиб. Найближчим часом можливі крайові обвали. Спеціалісти запевняють, що всі процеси були прогнозованими та очікуваними.

Дивні геологічні процеси розпочались в регіоні, починаючи з четверга, 28 вересня. Близько 20.00 трускавчани відчули поштовхи, чимало людей писали в соцмережах про те, що в місті відбулось щось схоже на землетрус. Як виявилось, так воно і було. Сейсмічна активність гір спровокувала землетрус в 2, 5 бали, який відчули особливо мешканці вулиці Мазепи, жителі верхніх поверхів.

А вже у вихідні жителі Дрогобиччини прокинулись з черговими сенсаційними новинами – про обвал грунту в зоні рудника №2 Стебницького “Полімінералу”. Соціальними мережами ширилось чимало інформації, а минаючи зону обвалу (яка знаходиться за півкілометра від дороги Трускавець-Дрогобич), водії зупинялись, щоб побачити все на власні очі, сфотографувати місце події. Обвал став мабуть найвідвідуванішим місцем в ці дні.

Самі ж люди розділились тим часом на дві групи: одні – оптимістично налаштовані, інші – затяті песимісти, які в обвалі бачать ознаки ледь не кінця світу та прогнозують різноманітні невтішні сценарії. Тим часом на місце події прибули фахівці ТзОВ “Інститут “Гірхімпром”, спільно з Державною екологічною інспекцією. Спеціалісти Івано-Франківського інституту нафти і газу обстежили ділянку обвалу, задля того, щоб провести необхідні дослідження і оприлюднити висновки та подальші прогнози, відносно подальшого розвитку подій. За попередньою інформацією, обвал був прогнозований. Ще в останньому заключенні інтитуту за 2016 рік зазначалось, що обвали грунту можливі в зоні рудника №2, в місцях наявних пустот. Мовляв, рано чи пізно це мало статись, тому нагнітати обстановку навколо цього інциденту не варто.

Незважаючи на те, що обвал стався за межами міста-курорту і стосується швидше Стебника та земель району, першим хто публічно відреагував на подію та оприлюднив офіційні коментарі з цього приводу став міський голова Трускавця Андрій Кульчинський.

“Сьогодні вночі в зоні розробок Полімінералу (Стебник) над старою карстовою пустотою 100 х 100 метрів обвалилося склепіння. Локація обвалу 500 метрів від дороги Дрогобич-Трускавець. Обвалилась зона діаметром 300 метрів на глибину до 50 метрів. Обвал був прогнозований давно. Небезпеки Трускавцю і його мінеральним родовищам жодної. На місці обвалу з часом може утворитися водойма з високою мінералізацією води по типу мертвого моря” – зазначив в суботу на своїй сторінці у Фейсбук Андрій Кульчинський.

На місці провалля в районі “Полімінералу” побували фахівці Івано-франківського університету нафти і газу, які провели технологічне обстеження зони просідання землі над карстовими пустотами та можливість подальших обвалів грунту та небезпек для дороги Трускавець-Дрогобич. Попередньо було прийняте рішення обмежити рух цією дорогою великогабаритного вантажного транспорту, поки спеціалісти не зможуть дати більш точні висновки. Попереду буде ще тривале комплексне дослідження території над рудниками, але вже сьогодні фахівці попереджують про те, що навколо провалля відбуватимуться крайові обвали. Тому підходити близько до провалля заборонено.

Сьогоднішня понеділкова нарада в міській раді в більшій мірі зачепила саме тему обвалу. Міський голова, виступаючи перед присутніми зазначив, що жодної небезпеки для Трускавця чи його джерел немає. Найімовірніший сценарій – це подальше просідання та обвалювання грунту аж до утворення глибокої водойми з насиченою соляною водою, по типу Мертвого моря. Чи буде вона лікувальною і чи привабить новий потік туристів – поки говорити зарано, але можливість утворення солоних озер на Дрогобиччині сьогодні цілком висока.

“Якщо хтось шукає якихось сенсацій тут, то їх немає, бо інформація про те, що цей обвал буде, була відома з 2014 року, коли проводились обстеження. Я сам був присутній там, спускався під землю. Спеціалісти вже тоді давали відповідні заключення і прогнози стосовно того, що обвал буде. Для розуміння, поясню, – є два рудники гірничих відводів, кожен з яких має по 15 мільйонів кубометрів пустот. Обидва вони знаходяться поза межами населених пунктів. Є ще зона впливу рудника №2, яка також знаходиться поза межами населених пунктів. Тому говорити про якийсь вплив на міста чи села і про якісь загрози недоцільно. Сьогодні ще працюють спеціалісти Івано-франківського інституту нафти і газу, які будуть імпульсним методом досліджувати ці ділянки. Першим ділом вони обстежили дорогу на безпечність експлуатації та можливість використання її великогабаритним транспортом. Всі дослідження будуть дуже детальними і вже за їх результатами можна буде сказати щось конкретніше” – зазначив заступник міського голови Трускавця, екс-керівник департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА Олексій Балицький.

Сьогодні також відбулась прес-конференція з цього приводу в Дрогобицькій РДА, на якій були присутні міський голова Стебника Петро Старосольський, міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, голова Дрогобицької РДА Володимир Шутко та директор Стебницького ДГХП “Полімінерал”. Не було, однак, нікого з представників Дрогобицької міськради.

“Просідання прогнозувалось ще в 2014 році. Обвал стався чітко в тому місці, де він був прогнозований. Ніяких загроз чи сильних небезпек наразі немає, бо пустоти наявні не під житловими районами, а на цій території. Чіткіші висновки мають дати спеціалісти, які досліджують це питання” – зазначив Володимир Шутко.

З останньої інформації Львівської ОДА: «По периметру місце обвалу було огороджено в забезпеченні недопущення сторонніх осіб, проведено роз’яснення серед населення, запрошено фахівців Івано-Франківського національного університету нафти і газу, які провели моніторинг тектонічної напруги по периметру обвалу для того, щоб з’ясувати чи є небезпека подальших обвалів у напрямку дороги. Станом на сьогодні на території працюють фахівці ТзОВ «Інститут «ГІРХІМПРОМ», а також державної екологічної інспекції», – зазначив директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник.

Проблема неправильного обслуговування недіючих сьогодні шахт “Полімінералу” існувала не один день. Свого часу, ще на початку 2000-х років, було прийняте рішення “мокрого консервування” пустот, які залягають в зонах розробок “Полімінералу”. До 2015 року з 15 мільйонів кубометрів пустот рудника №2 було заповнено мінеральними розсолами близько половини. Інша половина пустот наразі залишається незаповненою. Грунти розмиваються водою, верхні шари грунту прогнозовано просідають. За 2016-17 рр просідання грунту склало близько 8 сантиметрів. Всі ці процеси давно передбачені і цілком природні та очікувані, – запевняють науковці та компетентні в цих питаннях чиновники. І наголошують, питання тримається на контролі та досліджується фахівцями.

Наразі ж чекатимемо остаточних та детальних висновків спеціалістів.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina