Введення плати за вхід до бювету мінеральних вод Трускавця спровокувало різкий спротив громадськості та курортного бізнесу. “Трускавецькурорту” згадали всі “гріхи”, добряче перепало і владі, яка вперше за багато років намагалась перевести відносини з ПрАТом у конструктивне русло. Люди вже вдруге збираються та вимагають скасувати договір та не дозволити зробити вхід до бювету платним.

Трускавецька Нафтуся – унікальна вода, заради якої впродовж багатьох років до курорту приїжджають люди з усіх куточків України та з-за кордону. Вона не була безкоштовною й раніше, – вартість Нафтусі завжди закладали у вартість путівок, а санаторно-курортні заклади сплачували тепер вже ПрАТ Трускавецькурорту за воду. Інше питання, що платили за це далеко не всі заклади.

Сьогодні ж, коли плату за трускавецьку Нафтусю мають зробити фактичною, безпосередньо в самому бюветі міста, підприємці та громадські активісти виступають категорично проти. Люди, дотичні до курортного бізнесу, б’ють на сполох, – за їх словами турнікети в бюветі лише відлякають гостей міста. Їх не повинно бути. І навіть, якщо треба платити за Нафтусю, то точно не в такий спосіб.

З цього приводу, у Трускавці вже вдруге збираються громадські збори з числа підприємців, активістів, депутатів, журналістів, – усіх, кого так чи інакше хвилює майбутнє курорту, його наповнюваність та стан справ з мінеральними родовищами міста.

Перше засідання було проведено в громадській читальні, а повторне, через відсутність ключа, довелось провести в одному з кабінетів Будинку учнівської творчості. 27 осіб, присутні на зборах, обговорювали питання встановлення турнікетів в бюветі, дії ПрАТ Трускавецькурорту та позицію влади у цій ситуації. Загалом зустріч допомогла частково “випустити пар” усім, хто проти. Кожен мав змогу виговоритись по суті питання, сказати своє “фе” в адресу “Трускавецькурорту” та подати ідеї щодо того, як варто було б діяти далі.

З доповіддю виступив Олександр Грищенко, він зачитав вимоги, які висуває сьогодні ініціативна громадська група, під символічною назвою “Нафтуся для всіх”.

“За 18 років після реєстрації підприємства в місті і всіх 190 років, відколи створювалась вся гідромінеральна база курорту цілими поколіннями мешканців нашого міста, – внаслідок безгосподарності ПрАТ Трускавецькурорту, були забруднені та вийшли з ладу родовища Юзя і Липки. Державна служба геології та надр України неодноразово вказувала на недоліки та зобов’язувала надрокористувача виправити їх, задля якісної експлуатації родовищ Нафтуся, Юзя, Липки, Воротище та Помірки. Але ПрАТ, своєю діяльністю, показав справжню мету, яку переслідують його засновники, зареєстровані в офшорних зонах. Ще до 1999 року Трускавець славився тим, що тут функціонував найбільший санаторно-курортний комплекс, в якому діяли 8 санаторних, 4 поліклінічних корпуси, десять колективних підприємств і 2 заклади громадського харчування. А сьогодні, внаслідок тотального розпродажу майна Трускавецькурортом, функціонують тільки “Весна”, “Кристал”, “Алмаз” і то не повністю та бювет №1…” – наголосив у своїй доповіді Олександр Грищенко.

В грудні минулого року Трускавецькою міською радою було укладено договір з ПрАТ “Трускавецькурорт”. В ньому йшлося про те, що видобутком вод трускавецьких родовищ та їх подальшою реалізацією займатиметься спільне корпоративне підприємство, створене ПрАТом та міськрадою. На нього будуть покладені зобов’язання по обслуговуванню родовищ і, в той же час, воно отримуватиме прибуток від продажу Нафтусі, який в подальшому буде поділений порівну – половина належатиме Трускавецькурорту, половина – місту. Однак СП досі не створили, тому, учасники зборів, наголошують, – нема жодних підстав для того, щоб дозволяти ПрАТу вводити платний вхід до бювету. Більше того, практично всі присутні висловились за те, що договір між міською радою та Трускавецькурортом, через невиконання його умов, повинен бути розірваний.

Окрім Олександра Грищенка, на зборах виступали Роман Бучкович, Святослав Грабовський, Віктор Пиців, Роман Матис, В’ячеслав Стиблина. Свої “аргументи проти” висловлювали і представники курортої сфери, підприємці, яких безпосередньо зачіпає питання введення плати за Нафтусю в бюветі міста. Чимало з них побоюються того, що турнікети в бюветі просто відлякуватимуть відпочиваючих і маючи альтернативу, в обличчі сусідньої Східниці, чимало людей можуть розвернутись та поїхати туди.

Сьогодні ж громадські збори проголосували звернення до Трускавецької міської ради, з вимогами зібрати позачергову сесію, скасувати дію договору з ПрАТ Трускавецькурорт та, допоки є хоч якісь важелі впливу, зобов’язати підприємство, працювати у відповідності до діючих законів та не наносити шкоду курорту. Поміж пунктами звернення є також вимоги відновити роботу верхнього бювету та закріпити реальних посадових осіб в раді, відповідальних за експлуацію мінеральних родовищ та якість самої води. І до роботи ПрАТ Трускавецькурорту у всіх є надто багато запитань. Мовляв, за роки своєї діяльності у Трускавці, вона була більш орієнтована на викачування грошей з курорту, аніж на його розвиток.

Більшість присутніх на зборах погоджуються, що платити за Нафтусю треба. Але, потрібно напрацьовувати шлях подальших дій, задля того, щоб розвивати місто, затягувати сюди людей, забезпечуючи їм повноцінний відпочинок та оздоровлення. На такому рівні, щоб платна Нафтуся не змогла стати аргументом “проти” в питанні “їхати чи ні саме до Трускавця?”…

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina