Сесійна зала Трускавецької міської ради давно не бачила такої кількості людей, яка завітала до неї сьогодні. Трускавчани прийшли, щоб в черговий раз висловити своє невдоволення діям ПрАТ “Трускавецькурорту” та вимагати безкоштовного входу до бювету мінеральних вод.

Перепало і владі, яка вперше за багато років, почала налагоджувати конструктивний діалог з монополістом, в чиїх руках знаходиться видобуток та реалізація джерел мінеральних вод. Всі кроки, які були зроблені назустріч, сьогодні було зведено нанівець. Під тиском громади, договір між міською радою та Трускавецькурортом розірвали та прийняли рішення щодо скасування платного входу у бювет мінеральних вод.

На сесію завітало керівництво ПрАТу. Генеральний директор підприємства Віктор Жданов спробував доповісти про стан справ з видобутком мінеральних вод та причини введення оплати у бюветі.

“Ми розглядали різні варіанти введення оплати у бюветі. Якщо раніше вартість Нафтусі закладалась у ціну ліжкомісця для санаторно-курортних закладів, то сьогодні було прийняте рішення про облік споживання води у самому бюветі та введення оплати за це, шляхом встановлення турнікетів. Піти шляхом Моршина, де свого часу ввели картки для споживання мінеральної води у бюветі, ми б не змогли. Цей варіант занадто дороговартісний, він коштує від 15 до 18 мільйонів. Для нас це непосильна сума” – зазначив Віктор Жданов.

Присутні в залі люди доповідь Жданова вислухати спокійно не зуміли. Вони кричали та звинувачували керівника підприємства у тому, що саме вони довели джерела та курорт до плачевного стану, закрили верхній бювет, розпродали розорені санаторії та довели до того, що тисячі працівників втратили роботу. Слухати будь-які виправдання чи пояснення ніхто не бажав. А одна лиш згадка про “Трускавецькурорт” доводила до криків та звинувачень з боку присутніх.

В співпраці зі “злочинною” організацією звинуватили і міського голову Трускавця Андрія Кульчинського. Кілька разів із залу лунали вигуки “ганьба” та “відставка” після спроб головуючого на сесії навести якісь аргументи “за” співпрацю з “Трускавецькурортом”.

Нагадаю, що вчора під час брифінгу міський голова Трускавця Андрій Кульчинський представив проект рішення, в якому йшлося зокрема про скасування платного входу у бювет та продовження створення спільного корпоративного підприємства, яке анонсували майже два роки тому. Сьогодні ж, на сесію міської ради, депутати від Конгресу українських націоналістів принесли аналогічний проект рішення, який проте містив в собі куди радикальніші пункти.

Підкріплені підтримкою громади, КУНівці вимагали повного розірвання співпраці з ПрАТ Трускавецькурортом, розірвання договорів оренди на землю, що потягнуло б позбавлення їх ліцензії на видобуток води. Серед вимог було також – зобов’язати ПрАТ відновити роботу верхнього бювету та скасувати введення оплати за вхід у бювет.

Деякі пункти в обох проектах рішень між собою перегукувались, однак вимоги щодо розірвання договорів оренди назвали повним абсурдом. Оскільки ПрАТ Трускавецькурорт є монополістом і ніхто окрім них ліцензії на видобуток води не має, розірвання договору оренди земельних ділянок призвело б до того, що видобуток Нафтусі, робота бювету мінеральних вод та, відповідно, діяльність самого курорту, могла б зупинитись на невизначений термін. Скільки місто втратило б за цей час? Чи так легко повернути назад тих людей, які змішені були б розвернутись і їхати в альтернативні курорти? І, що найважливіше, чи готовий хтось із тих, хто так агітував сьогодні проголосувати “вбивче” для курорту рішення, взяти на себе відповідальність за його наслідки?.. Питання риторичні. Хоча, напевно, таких відповідальних потім просто б не знайшлося.

Розгляд питання перетворився у кількагодинне видовище, що включало в себе гарячі суперечки та чимало звинувачень. Під тиском громади, присутньої в залі, більшість депутатів, які голосували “за” співпрацю з ПрАТом в кінці 2015-го, вже сьогодні “дали задню” та віддали свої голоси за те, щоб договір розірвати. Той самий, у якому йшла мова про модернізацію бювету, введення платного входу в бювет та створення спільного корпоративного підприємства між містом та Трускавецькурортом (яке могло б розділити прибуток від реалізації вод мінеральних родовищ порівну).

Голосів на те, щоб забрати в Трускавецькурорту землю поки не вистачило. За це висловились лише троє депутатів, решта ж міських обранців, спільно з міським головою, висловились проти, тим самим продовживши видобуток води та функціонування самого курорту.

Голосування відбувалось поіменно, за кожен пункт рішення окремо. Таким чином, депутати підтримали розірвання договору, вимогу скасування платного входу у бювет та вимогу відновити роботу верхнього бювету. Однак, так як міська рада, не має права зобов’язувати приватне підприємство до тих чи інших дій, то ці рішення носять швидше рекомендаційний характер. Чи врахує їх ПрАТ і чи виконає ці вимоги у повному обсязі, – поки сказати важко.

“Зі своєї сторони ми виконали умови договору в повному обсязі. Введення платного входу було необхідним, так як з існуючих санаторно-курортних закладів міста, за воду нам платить менше половини. Та ж “Женева”, яка має понад 600 ліжкомісць, роками відмовлялась платити за воду. Це несправедливо, а змусити їх платити без заключених договорів ми не могли. Чи відкриємо ми бювет? Точно не зараз. Ми планували скерувати кошти, виручені від реалізації Нафтусі у бюветі №1, на ремонт верхнього бювету. Скасування платного входу лише затягне цей процес. А щодо тих рішень, які приймають сьогодні на сесії скажу одне, – ми є приватним суб’єктом господарювання, тому кінцеве рішення приймати буде керівництво нашого підприємства” – зазначив заступник гендиректора “Трускавецькурорту” Віталій Омельянчук.

Розірвання договору з ПрАТ Трускавецькурортом для міста поки нічого не змінює. Підприємство залишається монополістом і продовжує видобуток та реалізацію вод мінеральних родовищ. Яким буде формат подальшої співпраці між ним і містом – сказати важко. Окрім вже згаданих пунктів, депутати проголосували також за відновлення роботи комунального ГГРЕС та підтримали звернення до Державної служби геології та надр України, задля отримання ліцензії на видобуток води. В разі, коли комунальне підприємство отримає ліцензію і зможе видобувати та реалізовувати води трускавецьких родовищ, – ПрАТ Трускавецькурорт можуть повністю витіснити із Трускавця. Однак тоді місту доведення взяти на себе чималі витрати на обслуговування свердловин, надкаптажних споруд та функціонування самої гідрорежимно-геологічної експлуатаційної станції. Які це будуть суми – чиновники поки навіть прогнозувати бояться.

“Я не готовий брати на себе таку відповідальність, не маючи повних розрахунків того, скільки це коштуватиме нашому місту. Якщо це буде адекватна реальна для нас сума, тоді можна говорити про діяльність комунального ГРЕСу, якщо ж ні, – то що, нам закривати школи, садки, лікарні, – лиш для того, щоб видобуток води був у руках громади?” – апелював міський голова Трускавця Андрій Кульчинський.

Однак, чимало присутніх в залі осіб, позицію міського голови назвали підіграванням інтересам ПрАТ Трускавецькурорту. Мовляв, було б бажання, а все інше питання часу. Про жодне СП з ПрАТОМ люди й чути не хотіли, вимагаючи одного, – щоб джерела були повернуті в розпорядження міста, а мінеральні води залишались безкоштовними у бюветі. Та, якщо плату за вхід поки вдалось скасувати, повернення мінеральних джерел громаді може стати для міста важким, тривалим та дороговартісним процесом.

“Колись ГГРЕС був комунальним і в той час він був успішнодіючим. Сьогодні міський голова йде назустріч Трускавецькурорту, плануючи співпрацю з цим підприємством. Створювати спільне підприємство у форматі 50% на 50% не буде вигідним і є практично нереальним. Сьогодні треба працювати у напрямку відновлення комунального ГГРЕСу, навіть якщо це потребуватиме коштів з бюджету міста. Але ми знатимемо, що доля наших джерел і майбутнє курорту буде в руках міста, а не якоїсь сумнівної приватної структури” – зазначив міський голова Трускавця 2002-10 рр Лев Грицак.

Як триватимуть ці процеси надалі – покаже час. До слова, окрім питань видобутку мінеральних джерела та діяльності ПрАТу, – сесія підтримала звернення до Фонду держмайна, з проханням перевірити законність приватизації всіх державних та комунальних закладів міста-курорту. Неодноразово комісія міської ради на чолі з Святославом Грабовський напрацьовувала матеріали щодо незаконної приватизації профспілкового майна ЗАТ Трускавецькурортом. Сьогодні ж звернення було підтримане, тож після його скерування, фонд Держмайна повинен провести детальний аналіз санаторних закладів чи приміщень міста, щодо того, чи законно їх приватизували.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina