Львівський обласний військовий комісаріат оприлюднив на сторінці у Фейсбук списки осіб, які ухиляються від призову. В них налічується близько 15 тисяч осіб, поміж якими чимало відомих осіб – сини та родичі одіозних депутатів, службовців та бізнесменів. Майже одразу ж після оприлюднення списки зникли з мережі, а правозахисники назвали дії комісаріату грубим порушенням прав людей.

“Списки громадян, які підлягають призову на строкову військову службу і з тих чи інших причин не з’явилися до районних (міських) військових комісаріатів. Громадян, які є у списках запрошуємо з’явитися до районного(міського) комісаріату за місцем перебування на військовому обліку або проживання”, – йдеться у повідомленні.

У списках були вказані імена, прізвища, по батькові та дати народження призовників по кожному району Львівщини. Присутність в цих списках відомих осіб, близьких родичів депутатів та бізнесменів регіону, може говорити про те, що списки “зникли” з мережі невипадково. Якими є реальні причини сказати важко, однак правозахисники називають дії комісаріату незаконними.

Публікація Львівським обласним військовим комісаріатом списків підозрюваних в ухилянні від призову є порушенням прав людини і Конституції України зі сторони військкомату, – про це розповів правозахисник, експерт “Центру громадської адвокатури” Богдан Зелений в коментарі виданню ZAXID.NET .

“Представники військового комісаріату у цій ситуації – неправі. Не можна говорити про людей, що вони ухиляються від призову, поки це не встановить суд. Військові мали б утриматися від подачі інформації саме у такій формі”, – зазначив експерт.

Щодо персональних даних (імені, прізвища, дати народження), то їх можна оприлюднювати лише зі згоди особи. Навіть у рішеннях суду, які публікуються у Єдиному держреєстрі судових рішень, прізвища осіб, визнаних винними, все одно приховані,
– наголосив Зелений.

Є чіткий порядок виконання закону – спершу людина має отримати повістку. Вимогу з’являтися у військкомат самостійно можна було б застосовувати прямо, якщо б не було цього визначеного порядку,
– розповів правозахисник.

Як зауважують деякі видання, в опублікованих військкоматом списках трапляються також імена студентів денної форми навчання, які мають законне право на відстрочку від призову на військову службу.

У свою чергу офіцер групи з роботи з громадськістю Львівського обласного військкомату Роман Поронюк переконує, що закон один для всіх, і усі призовники зобов’язані з’явитися до військкоматів у десятиденний термін після оголошення призову, навіть в тому разі, якщо не отримали повістку.

За інформацією комісаріату, справи злісних “ухильників” від призову передано до поліції, тож тепер їм загрожує рік умовного позбавлення волі.

За останніми даними, у Львівському обласному військовому комісаріаті заперечили, що видалили офіційну сторінку у Facebook через опубліковані списки. З вечора 22 листопада сторінка Львівського військкомату не функціонує через масові скарги призовників.

«Сторінка Львівського обласного військового комісаріату у соціальній мережі фейсбук на даний момент не працює, у зв’язку з блокуванням значної частини матеріалів, проте найближчим часом відновить своє функціонування», – повідомив сьогодні вранці головний військовий комісар Львівщини Олександр Тіщенко.

Тіщенко також сказав, що принаймні частина прізвищ в опублікованих вчора списках потрапили туди помилково.

«Встановлено, що більшість громадян, які з вчорашнього дня звернулися до військкоматів Львівщини мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу, але належним чином не підтвердили цього», – заявив військовий комісар Львівщини.

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina