23 листопада з робочим візитом на Дрогобиччину завітав перший віце-прем’єр Степан Кубів. Спільно з керівництвом області та представниками міст Дрогобича, Трускавця, Стебника він оглянув територію обвалів на шахтах Стебницького “Полімінералу” та розповів журналістам про ті дії, які будуть вчинені в ближчому часі для вирішення вже існуючих проблем та попередження інших, можливих та прогнозованих.

Візиту на Дрогобиччину передувало засідання обласної комісії ТЕБ та НС (техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій), що пройшло в ЛОДА під головуванням Степана Кубіва. Про обговорені питання та прийняті рішення на засіданні комісії та ту роботу, яка ведеться в напрямку вирішення існуючих проблем віце-прем’єр Кубів доповів вже на місці обвалу, де зібралось чимало журналістів та представників місцевої влади та громади.

Фото: Зеновій Квасній, ДМР

Сказано було чимало. За словами чиновників, чимало питань вже вирішуються. Зокрема ведеться робота над новим проектом консервації рудника. Найближчим часом мають розробити проектно-кошторисну документацію нової гілки водогону, ведеться робота над проведенням нової гілки ЛЕП, розробляється проектно-кошторисна документація нової дороги до Трускавця. Продовжують активно працювати науковці різних інститутів.

Натомість гостями було неодноразово наголошено на тому, що проблема існує давно і на її вирішення вже виділялись кошти і приймались відповідні рішення.

“З 1999 по 2014 рік на консервацію проблемної ділянки регулярно виділялися кошти: з резервного фонду держбюджету спочатку 9 млн грн, потім ще 46,5 млн грн. Усього, разом з коштами місцевого бюджету 73,5 млн грн. Але попри це бачимо, що проблема залишається”, – підкреслив Степан Кубів. Ще з 2005 року неодноразово піднімались питання про необхідність перенесення інженерних мереж на засіданнях комісій ТЕБ на НС. Однак сьогодні стало очевидним, що жодні ці питання не вирішувались, поки ситуація не набула статусу критичної.

“Сьогодні попередні заключення, надані науковцями різних інститутів дещо різняться між собою. Експерти розділись в своїх висновках, а нам надзвичайно важливо мати точні заключення, бо при розробці проектно-кошторисної документації і при виділенні коштів розбіжності в сумах можуть бути дуже великими” – зазначив Степан Кубів.

Фото: Зеновій Квасній , ДМР

Наразі ж, після засідання комітету економічної політики ВР та скерування відповідного звернення до Кабміну йде мова про виділення 214 мільйонів гривень на вирішення проблем, що склались в результаті обвалів на шахтах ГХП Стебницький “Полімінерал”. Цифри наразі приблизні, скільки виділять з державного бюджету по факту, буде зрозуміло вже на початку грудня, під час найближчої сесії Верховної ради, до якої планують підготувати більш точні розрахунки.

“Ми звернулись до уряду, так як ці проблеми є серйозними і їх потрібно якнайшвидше вирішувати, задля унеможливлення технегенної катастрофи в нашому регіоні. Наразі мова йде про виділення 214 мільйонів гривень, – це ті суми, які були підраховані приблизно, беручи до уваги всі аспекти проблеми. Але точні розрахунки можна буде мати лише після того, як науковці дадуть повне заключення і коли буде складено всі проектно-кошторисні документації. Скільки грошей знадобиться насправді наразі сказати важко, сума може бути більшою. Але, в будь якому разі, ми зараз активно працюємо над тим, щоб підготувати всі документи до найближчої сесії Верховної Ради, яка відбудеться 5 грудня, щоб передбачити ці кошти в бюджеті 2018 року” – зазначив депутат від 121 виборчого округу Богдан Матківський.

Виділяти гроші зараз назвали просто недоцільним, так як до кінця року залишилось ледь більше місяця. Засвоїти їх цільово просто не встигли б. Хоч кошти виділять з держбюджету, однак виконання робіт та контроль за їх освоєнням фінансів ляже швидше за все на область та голову Львівської ОДА Олега Синютку.

“Зараз перед нами стоїть питання у трьох площинах. Перш за все – перенесення високовольтних ліній електропередач. Наступне, що слід вирішити – це проблема з дорогою. Але найголовніше завдання, яке стоїть перед нами сьогодні – це недопущення наступних провалів. Головне зараз, щоб ці обговорення та візити були доведені до логічного завершення. Багато робіт вже ведуться. Ситуація тримається під контролем постійно. Вже зараз готова частина проектно-кошторисної документації. Зараз важливо отримати кошти і проконтролювати їх правильне цільове використання, щоб проблема була вирішена” – зазначив голова Львівської ОДА Олег Синютка.

Натомість, місцеві ради повинні зайнятись вивченням питання законності землевідведення прилеглої території. Вивчені урядом документи показали, що чимала кількість емель, які були свого часу виділені на цих територіях – виділялись незаконно.

“Це велика проблема. Не хочеться повертатись зараз до звинувачень тих, хто це робив, бо це були попередники і з того часу минули роки. Але при детальному вивченні документів, ми з’ясували, що рішення, які приймались по відведенню земель та видачі її людям тут  приймались незаконно. І це велика проблема. Бо люди сплатили кошти, приватизовували землю, а зараз можуть просто втратити її” – зазначив Степан Кубів.

Наразі ж чиновники наголосили, що комісія продовжить роботу, активно вестиметься підготовка документів, а вже на найближчій сесії ВР стане зрозуміло, які ж конкретно кошти закладуть в бюджеті країни на вирішення проблем, які спіткали Дрогобиччину.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina