В неділю, 3 грудня, у Трускавці урочисто відкрили пам’ятник Йосифу Сліпому. Величний постамент, який відтепер височіє біля церкви Покрови Пресвятої Богородиці, став третьою в світі пам’ятною спорудою, зведеною в честь патріарха.

Пам’ятник Йосифові Сліпому встановили біля церкви Покрови Пресвятої Богородиці. Урочистості відбулись по завершенні Служби Божої, в неділю, 3 грудня. Незважаючи на сильні снігопади, на церемонію освячення пам’ятника прибуло чимало людей. Літургію відслужили спільно настоятелі церков на чолі з двома владиками та архієпископом УГКЦ митрополитом Львівським Ігором Возняком, після чого відбулось урочисте посвячення постаменту.

“Я дякую всім, хто долучився до цієї надзвичайної роботи – до вшанування пам’яті провідника нашої церкви, патріарха Йосифа Сліпого. Ця людина мала надзвичайно сильно віру і незважаючи на всі труднощі, поневіряння, переслідування, він не зрікся її. Йосип Сліпий своїм жертовним життям доводив, що треба залишатись собою, слухати свого серця та робити добро на благо свого народу та своєї церкви” – наголосив владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії Ярослав (Приріз).

“Це третій пам’ятник Йосифу Сліпому у світі. Це дуже символічно і приємно, що він височітиме саме в нашому місті. Хочеться подякувати всім і Богові за те, що ми маємо можливість сьогодні відкривати такий величний і красивий постамент, який стане чудовим доповненням плеяди пам’ятних споруд, які є в нашому місті. І саме на такій урочистій ноті ми завершимо відзначення року Йосифа Сліпого на Львівщині” – сказав під час виступу міський голова Трускавця Андрій Кульчинський.

Пам’ятник Йосифу Сліпому зумів постати у Трускавці завдяки спільним зусиллям багатьох людей, та головним меценатом його встановлення став генеральний директор ГКК “Карпати” Лев Грицак.

“Я дякую всім, хто долучився до роботи та сприяв встановленню цього пам’ятника в нашому місті. Надіюсь, що пам’ять про жертовного борця за Українську Греко-Католицьку Церкву стане прикладом для наслідників по об’єднанні українських церков. В ближчому часі ми плануємо зробити тут ще коротку анотацію про те, ким був Йосиф Сліпий та якою була його роль в історії нашої церкви та держави” – зазначив Лев Грицак.

Прибув на освячення пам’ятника також голова Львівської ОДА Олег Синютка.

“Патріарх Йосип Сліпий – великий українець та церковний діяч, якого не зламали поневіряння та тортури сталінського режиму. Сьогодні відкриття пам’ятника цій незламній людині є дуже символічним, бо він своїм прикладом показував, як потрібно жити, щоб змінювати світ на краще. І нам усім потрібно брати приклад з нього та кожному, в міру своїх можливостей, робити те, що від нас залежне для того, щоб наша країна ставала кращою” – зазначив у своєму виступі губернатор.

Після урочистих виступів, до підніжжя пам’ятника було покладено квіти. Відкритий постамент поповнив число пам’ятних споруд, зведених на честь відомого патріарха УГКЦ в світі та став чудовим подарунком до 125-ї річниці від дня його народження. Окрім цього, 2017 рік на Львівщині був оголошений роком патріарха Йосипа Сліпого.

Пам’ятник було виготовлено з теребовлянського каменю, спеціально привезеного з батьківщини патріарха. Над втіленням образу Йосифа Сліпого працювали скульптор Ярослав Скакун та архітектор Орест Скоп.

Довідка: Провідник греко-католицької церкви Йосиф Сліпий пережив чимало переслідувань за віру та близько 18 років поневірянь по тюрмах. Опісля, перебуваючи в діаспорі, він всі зусилля спрямовував на об’єднання всіх українських греко-католицьких структур.

Останні роки життя Патріарх провів у середовищі Католицького Університету в Римі. Помер Йосип Сліпий 7 вересня 1984 року. 27 серпня 1992 року тіло Патріарха Йосипа Сліпого було перенесене з Рима до Львова та перепоховане у крипті Собору Святого Юра.

Ніна ФЕДЬКО

 

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina