Чи судилось існування “Великому Трускавцю”? Чи зміниться позиція Модрич та Станилі? Якою є думка громади? Чи буде об’єднання добровільним та “безболісним”? Ті та інші питання, що стосуються територіальної реформи та об’єднання громад знову витягують на світло у курортному Трускавці.

Питання адміністративно-територіальної реформи активно обговорювали у Трускавці ще в другій половині 2016-го. Однак, вже в 2017 все затихло і повернулось в звичне русло. А про ОТГ практично ніхто вже й не згадував. Однак, до питання таки доводиться повернутись. У Верховній раді зареєстрували законопроект, відповідно до якого громади можуть затвердити в примусовому порядку. Мовляв, якщо люди не визначаться самостійно впродовж 2018 року, то вже в 2019 центральна влада все визначить за них.

Примусового об’єднання ніхто не хоче, бо, воно може виявитись далеким від планів громад тут, на місцях. Тому мабуть всі сходяться на думці, що краще сьогодні шукати якісь компроміси, зважувати всі “за” та “проти” і таки об’єднуватись добровільно. Але як об’єднати тих, хто об’єднуватись не хоче? Або тих, проти приєднання кого виступає сама громада? Саме в такій непростій ситуації сьогодні опинився курортний Трускавець, який за планами усіх перспективних планів має стати центром майбутньої Трускавецької об’єднаної громади.

21 січня, під час громадських слухань, на яких зібрався повний зал Народного дому, було обговорено питання територіальної реформи та ризиків, які вона може містити для міста, у разі втілення запланованих владою міста задумів. Нагадаю, що попередньо влада Трускавця висловила задум об’єднати навколо себе сім населених пунктів: Станилю, Модричі, Орів, Доброгостів, Уличне, Бистрий та Зимівки. Ідея об’єднання Трускавця з віддаленими селами виникла доволі спонтанно та була ініційована саме сільськими головами, які виявили бажання рухатись разом з містом-курортом. Розглянувши декілька варіантів створення громади, влада курорту схилилась до ідеї саме такого – Великого Трускавця. Цю ідею декілька разів обговорювали ще в 2016 році і саме її подавали до розгляду та затвердження в облдержадміністрацію. Однак вона, варто зазначити, ще тоді піддавалась чималій критиці з боку опозиційних політичних сил міста.

На недільних зборах, з критичною аналітикою запланованого об’єднання виступив перед громадою колишній головний архітектор міста-курорту Олександр Грищенко.

“Трускавець досі не має чітко затверджених меж міста. Ми залежні від наближених населених пунктів. Чимало нашої землі по вул. Сагайдачного, де розташовані такі заклади, як “Сосновий бір”, “Марко” – насправді належить Модричам. Від стебницького кільця, територія 4 мікрорайону – відноситься до Станилі. Ми роками взаємопов’язані з цими населеними пунктами, вони найближче розташовані до нас. Без Станилі і Модрич нам не обійтись ніяк. А об’єднання з віддаленими селами для нас може бути загрозливим.” – зазначив Олександр Грищенко.

З плюсів – збільшення населення громади, що дасть можливість зберегти робочі місця та розвивати міську лікарню, можливе підвищення статусу міських шкіл, збереження ряду інших комунальних установ Трускавця. Відповідно і робочих місць. Однак – це плюси більше для міста. Селам, із втіленням адмінреформи, можуть грозити чималі скорочення. Оскільки сільських рад, як таких, надалі не буде, відповідно, голів, секретарів та інших працівників сільських рад не залишиться. На життєдіяльність села та вирішення актуальних для нього питань впливатимуть безпосередньо старости у виконкомі та депутати в раді.

Подальше функціонування та утримання шкіл, будинків культури, ФАПів буде визначатись економічною ефективністю та доцільністю їх утримання. Цілком можливо, що певні сільські школи будуть приречені на закриття, дітей же доведеться довозити автобусами до міських навчальних закладів. Місту ж, як центру об’єднаної громади доведеться вирішити чимало питань відносно транспортного сполучення, будівництва доріг між населеними пунктами-членами ОТГ, що вартуватиме мільйонів з місцевого бюджету. Одним словом суперечливих питань багато, але бажання до об’єднання є. Громади віддалених сіл, Орова, Доброгостова, Уличного бачать своє майбутнє саме з успішних Трускавцем. Трускавець, в обличчі влади, бачить таке об’єднання вигідним в плані розвитку туристичної та відпочинкової інфраструктури. Натомість частина громади міста та опозиційних сил називає таке об’єднання невигідним та навіть нерозумним.

В той же час, села, без яких нам просто не обійтись, об’єднуватись із Трускавцем не хочуть. І Станиля, і Модричі виступають категорично проти того, щоб входити в ОТГ з будь-ким. Обидва села називають себе самодостатніми населеними пунктами, кажуть, що можуть самі на себе заробити і безбідно прожити. Трускавця ж, подейкують, взагалі бояться. Мовляв, курортне місто ласе виключно на їхні землі, бо прагне розширити свої території для нових забудов.

“Я не можу приймати жодних рішень самостійно, бо завтра мені життя не буде в Модричах. Я там родився, я там живу і хочу жити далі. Тому говорю лише те, що спільно вирішує наша громада. А громада нашого села категорично проти об’єднання з Трускавцем і з іншими населеними пунктами. Ми збирали підписи і 100% мешканців проголосували проти такого об’єднання. Наша громада бачить себе як окрему самодостатню територіальну одиницю і якби нам віддали податки, як при створенні ОТГ, ми без проблем дамо собі ради та готові брати відповідальність за утримання всіх закладів, що в нас розташовані” – таку позицію висловив сільський голова Модрич Мирон Флюнт.

Приблизно така ж позиція і Станилі. А без Модрич і Станилі Трускавцю справді не обійтись. І, не об’єднавши навколо себе найближчі села, про приєднання віддалених Орова, Уличного та Доброгостова не може бути й мови.

Після недільних громадських слухань, міський голова Трускавця Андрій Кульчинський зібрав в Народному домі свої збори. Як виявилось, це були збори колективу міської ради, на яких завітав також депутат облради, член комісії з територіального устрою Львівської обласної ради Михайло Задорожний.

“28.12.2017 року групою депутатів ВР зареєстровано проект Закону, згідно якого ОТГ будуть формуватися за поданням ОДА, які будуть сформовані на економічних показниках спроможності. Обласні ради будуть усунуті. І громади в тому числі. Виходячи з цього ми хочемо хоча б прийняти на сесії перспективний план. Згідно методики затвердженої Кабміном рекомендовано створити 3( три) громади, за пропозицією офісу реформ ОДА 4( чотири). В тому числі і Трускавецьку ОТГ. Думаю компромісом повинно бути п’ять.” – такі думки після зустрічі висловив на своїй сторінці у Фейсбук обласний депутат Михайло Задорожний.

Фото зі сторінки Михайла Задорожного

Востаннє ж, комісією облради було підтримано 7 ОТГ для Дрогобиччини: Трускавецьку, Дрогобицьку, Бориславську, Східницьку, Меденицьку, Підбузьку та Новосільську. Попередньо ж обговорювався варіант створення 3 великих громад, однак Східниця виступила категорично проти об’єднання з Бориславом та активно відстоювала своє право на створення окремої, Східницької, громади. Для Трускавця ж, якщо говорити про спірні перспективні плани, загроза була лише в бажанні Борислава “забрати” Модричі собі.

Після проведення зборів працівників міської ради, очільник міста-курорту об’їхав ряд інших бюджетних установ, спілкуючись на ту ж тему. Загальноміських громадських слухань на тему ОТГ, організованих владою, за участі громади міста, різних політичних сил та громадських організацій, наразі не проводили. Сподіваємось, вони таки матимуть місце ближчим часом. Адже найбільша проблема сьогодні не в тому, що погляди на територіальну реформу в опозиційних сил кардинально різні. А в тому, що люди потребують інформації. Досі ніхто чітко не знає, що собою представляє реформа ОТГ і як вона відіб’ється на життєдіяльності міст та сіл. Людей лякає невідомість. А чітких розрахунків від можливої вигоди чи ризиків майбутніх об’єднань ніхто досі не оприлюднив. Центральна ж влада, замість допомогти та інформувати, мовчки споглядає ті важкі потуги, що мають місце в містах та селах. Не лише Дрогобиччини, – по всій Україні. Спостерігає та лякає можливим примусовим об’єднанням.

Трускавець, з ким би він не був, надалі залишиться курортом. Він може бути успішним центром великої ОТГ, може бути успішним центром маленької громади. В будь-якому разі, місто дасть собі раду і матиме перспективи для подальшого розвитку. Та воно матиме їх куди більше тоді, коли його представники, замість сваритись та звинувачувати, почнуть чути одне одного та спільно з громадою прийматимуть важливі для міста рішення.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
Tags:
About Author: Fedko Nina