1447844466_3ad325b4661701162b63bddf036519d8343fc9be

В країні триває реформа ЖКГ, вже більш ніж півроку пройшло з часу, коли новий закон вступив в дію, однак його виконання продовжують гальмувати. Згідно з цим законом, ми є власниками не лише своїх квартир, але й співвласниками всього будинку, тож відповідальність за нього лягає на наші плечі. Що робити мешканцям багатоквартирних будинків вже сьогодні та яких сюрпризів слід очікувати від закону – про це нас консультує голова громадської організації «Дрогобицька громада» Богдан Юзефів.

yuzefiv

Вже з 1 липня 2015 року вступив в дію закон №417-VIII “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, який вносить багато нововведень у сферу ЖКГ та кардинально змінює ту ситуацію, яка існує сьогодні у відносинах між мешканцями багатоквартирних будинків та їх балансоутримувачами.

За словами голови громадської організації «Дрогобицька громада» Богдана Юзефіва, цей закон нарешті визначає за нами право власності на будинки. Адже, після того, як в країні дали дозвіл на приватизацію квартир, люди їх приватизували і стали повноцінними власниками, в той час як самі будинки залишились ніби без господаря. Тому багатоквартирні будинки довго перебували, а більшість і сьогодні перебувають, на балансі в комунальних підприємств, в ЖЕКів.

ЖЕКи – були тими підприємствами-монополістами, які існували для надання послуг з утримання будинків, обслуговування та ремонту покрівель, ліфтів та підтримання будинків в належному стані. Ці організації мають великий штат працівників, відповідно великі кошти йдуть на утримання та роботу їх самих. Хоча, по суті, вони не виконують і половини того, за що ми платимо. І, якщо б люди поцікавились та підняли документацію по своїх будинках, вони побачили б перераховані там примарні роботи, яких насправді ніхто не виконував.

«Сьогодні, коли новий закон вже прийнятий і вступив у дію, потрібно досягти його виконання, – каже Богдан Юзефів, – Цю інформацію повинна була доносити до людей влада, місцеві ради. Вони повинні поінформувати людей про всі нюанси, які він в собі містить. Ще одним дуже важливим завданням місцевих рад є створення конкурентного середовища на ринку послуг, які надаються людям. Адже мешканці, співвласники багатоквартирних будинків повинні мати можливість вибирати за ціною, за якістю тих, хто надаватиме їм послуги з обслуговування їхніх будинків, прибирання прибудинкових територій і т.д.».

Натомість ось уже більше ніж півроку цей процес лише гальмується. ЖЕКи продовжують бути такими, якими вони є. Хтось активно кинувся створювати ОСББ, заляканий поширеною інформацією про те, що міські ради призначатимуть їм управлінців у вигляді приватних компаній, послуги яких будуть набагато дорожчими. Інші продовжують лякатись можливої відповідальності та побоюються того, що хтось із співвласників не захоче сплачувати послуги. А хтось просто не може дійти згоди з іншими співвласниками щодо потенційного голови ОСББ, чи управлінця, адже нікому не довіряють.

Богдан Юзефів ці побоювання розвіює. Адже, за його словами, в законі є чіткі механізми регулювання цих відносин. В договорах будуть прописані пункти, що дозволять регулювати відносини та в судовому порядку стягувати кошти з людей, які дозволять собі не платити. А щодо управлінця, то ця посада буде договірною і в договорі також будуть прописані всі повноваження та відповідальності цієї особи.

На сьогоднішній день в деяких будинках вже створені та певний час функціонують ОСББ. Однак після того, як закон №417-VIII вступив в дію, вони фактично вийшли з правового поля. Адже якщо раніше всі мешканці були рівноправними співвласниками, з однаковим правом голосу кожен, то сьогодні розподіл відбувається в залежності від площі квартири кожного мешканця. Тобто, навіть для того, щоб провести збори колективу співвласників та проголосувати за чи проти створення того ж ОСББ чи за управлінця, вам потрібно спочатку знати площу вашого будинку та площу кожної окремої квартири. Згідно з законом, більша половина площі може вирішувати створення домоуправління та приймати ті чи інші рішення. Відповідно, голос мешканців, що мають у власності 3-4 кімнатні квартири, буде значно вагомішим за голос власників 1-кімнатних квартир.

В законі прописані 3 форми управління багатоквартирними будинками. Першим є той же ОСББ, він мабуть є одним із кращих існуючих сьогодні варіантів. Другим є управління самих співвласників, де частина управлінських повноважень передається вибраній особі – домоуправлінцю. Третім є той варіант, коли будинок переданий для обслуговування приватній управлінській компанії.

Останній варіант, на думку Богдана Юзефіва, є доволі ризикованим. «Таку модель пробували втілювати в Росії, але вона несе з собою великі ризики. Адже, управлінські компанії, які часто також є монстрами-монополістами на ринку надання послуг, умудряються провертати хитрі схеми, в результаті яких в людей можуть забирати, конфісковувати квартири. Такі випадки були, тому, як на мене, це доволі ризиковано».

Кожному будинку потрібно обрати для себе найбільш оптимальну модель управління. Адже навіть невеличкі будинки на декілька квартир вже вважаються багатоквартирними. Однак для них зовсім недоцільним буде створення ОСББ, де потрібно мати на посаді голову, бухгалтера, їм не вистачатиме коштів для цього. Існує можливість управління декількома такими будинками, яких об’єднують спільні комунікації. Все це регулюється законом. Важливо лише правильно визначитись з моделлю управління.

Однак у нас, на сьогоднішній день, немає ні інформування громадян про закон та методи його виконання, ні створення конкурентного середовища на ринку надання послуг. ЖЕКи продовжують діяти, а влада не надто поспішає допомагати людям втілювати цей закон в дію. Ймовірно більшість продовжує сподіватись на те, що все залишиться так, як є. Однак, далі так точно не буде. І чим швидше ми всі це усвідомимо та почнемо рухатись до його реалізації, тим менш болючими та стресовими будуть для нас ці зміни.

Закон про “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” багато експертів вже назвали вбивцею ЖЕКів. Існуючі сьогодні ЖЕКи, ЖЕО замінять маленькі фірми-конкуренти, які надаватимуть ті ж послуги. Замість величезної громіздкої структури будуть окремі маленькі організації, які надаватимуть нам ті послуги, які справді будуть нам потрібними і виконання яких ми з вами зможемо контролювати. А при невиконання, чи при незадовільній роботі – зможемо відмовитись від їхніх послуг та вибрати собі когось іншого. Можливо це буде частково створено на базі вже існуючих ЖЕКів, а можливо це будуть окремі міні-організації.

Поки, на жаль, такого конкурентного середовища на ринку ЖКГ ще не створено. І лише після його створення можна буде говорити про підвищення якості тих послуг, які сьогодні надаються людям виключно «на папері». Тому всім нам потрібно проявляти максимальну активність та зацікавленість цими питаннями. Ми маємо бути власниками не лише своїх квартир, але й сходових кліток, ліфтів, даху, підвалу та прибудинкової території, тому й потрібно звикати нести відповідальність за все це.

Задля кращого поінформування громадян в питаннях нововведень в сфері ЖКГ журналісти «Трускавець онлайн» спільно з депутатами ТМР від «Народного контролю» Святославом Грабовським та Русланом Цехмейстером та спільно з ГО «Дрогобицька громада» (голова – Богдан Юзефів) проведемо цикл програм, де детально розповімо вам про всі нюанси нового закону. Також з ініціативи вищезгаданих осіб та організацій у Трускавці пройде зустріч-обговорення цих питань, участь в якій може взяти кожен бажаючий та зацікавлений у цій темі мешканець міста.

Зголошуватись на участь в цій зустрічі ви можете за телефоном 063 39 90 888 (голова РГ «Народний контроль» у Трускавці Святослав Грабовський).

Також ми повідомлятимемо вам про навчання та курси домоуправлінців та голів ОСББ, які проводитимуться в найближчих містах, задля того, щоб всі бажаючі мали змогу взяти в них участь, а потім розумно та успішно управляти багатоквартирним будинком.

Ніна ФЕДЬКО

Facebook Comments
About Author: Fedko Nina